close
تبلیغات در اینترنت
گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد - 13
آخرین آثار تولید شده گروه
Hamsafaran Mahtab
  • نمایش اژدهاک-کارگردان: مرضیه اسماعیلی
  • کاست محزون-کارگردان: مسلم سلیمانیان
  • نمایش های میدانی کنگره شهدای به مدت 4سال
  • وصدا این همیشه ترسان-کارگردان:حسین اصغریان
  • کمدی مخمصه-کارگردان:مسلم سلیمانیان
  • سها یک ستاره سرخ-کارگردان: مسلم سلیمانیان
اطلاعیـــه سایـــت :
  • آخرین اطلاعات و اخبار منتشر شده در زمینه هنرهای نمایشی را می توانید در این درگاه مطالعه کنید
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

اعزام گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد به سومین جشنواره تئاتر منطقه ای ماه، یزد 22،23 شهریورماه93

گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد با نمایش: با زخمی بر شانه هایش به نویسندگی مجید کاظم زاده مژدهی و کارگردانی مرضیه اسماعیلی جهت حضور در سومین جشنواره منطقه ای تئاتر ماه که از 22 الی 23 شهریورماه 93 برگزار می شود عازم شهر تاریخی یزد شد.

نمایش حفره روباه نیز به نویسندگی حامد امان پور قرایی و کارگردانی مصطفی بنی شریف از گروه تئاتر چکاوک شهرکرد آنها را همراهی می کنند.

با آرزوی سلامتی، موفقیت و سربلندی برای هر دو نماینده استان چهارمحال و بختیاری به اطلاع می رسانیم زمان اجرای این دو نمایش 24 شهریور ماه به ترتیبب در پلاتو یک شهرستان تفت در ساعت 10 صبح " حفره روباه" و در همان مکان " با زخمی بر شانه هایش" ساعت یازده قبل از ظهر در پلاتو شماره دو می باشد.

جهت بازدید از جدول زمانبندی اجراهای و اطلاعات بیشتر از این جشنواره به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

jadval-nahaee.jpg (842×595)

j

مشــاهده کامل خبر
نتایج اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری

نتایج اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری

شهرکرد- بیست و ششمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری با معرفی برترین های این رخداد فرهنگی هنری ،شنبه شب 8 شهریورماه پایان یافت.

 در این جشنواره ˈآزاده سعیدی ˈ به عنوان بازیگر و کارگردان و طراح صحنه  بیشترین آرا هیات داوران را به خود اختصاص داد.


نمایشˈبیوه های غمگین سالار جنگ ˈ نوشته محمد یار احمدی به کارگردانی آزاده سعیدی به عنوان اثر برگزیده از سوی هیات داوران به مرکز هنرهای نمایشی کشور معرفی که بس از بازدید نهایی به جشنواره تئاتر مناطق راه یابد.

بر این اساس در بخش بازیگری زن جایزه نخست به ˈ آزاده سعیدی ˈ برای بازی در بیوه های غمگین سالار جنگ اهدا شد.
رتبه دوم بازیگری زن به صورت مشترک به ˈژاکلین اعتصامی ˈ برای بازی در نمایش های شب هزار و یکم و بهارک اکبرپور برای بازی در نمایش کولاژ اهدا شد.
جایزه سوم بازیگری زن نیز به نادیا شاهرخ و زهرا کوهی فایق برای بازی بیوه های غمگین سالار جنگ و ˈثریا امینیان ˈ برای بازی در شب هزار و یکم رسید.
هیات داوران در بخش بازیگری زن از پریا امینی دهکردی برای بازی در نمایش عکس خانوادگی و مرضیه اسماعیلی برای بازی در سها،یک ستاره سرخ تقدیر کرد.
در بخش بازیگری مرد نیز ˈبهزاد ترابیان ˈ برای ایفای نقش در نمایش بیوه های غمگین سالار جنگ، لوح تقدیر و تندیس جشنواره را دریافت کرد.
هیات داوران در بخش بازیگری مرد، آرا رتبه دوم را به ˈجلال نجفی چالش تری ˈ برای بازی در نمایش کولاژ و ˈ سید مهدی حسام الذاکرینˈ برای ایفا نقش در نمایش چشمهای بسته از خواب، اهدا کرد.
در این بخش ˈمصطفی رییسی ˈ برای بازی در بیوه های غمگین سالار جنگ و ˈاصغر اشراقی ˈ برای بازی در کولاژ رتبه سوم را از آن خود کردند.
هیات داوران لوح تقدیر خود را در بخش طراحی پوستر به ˈمهدی سمیع ˈ برای پوستر نمایش کولاژ،طراحی و برشور ˈعباس امینیان ˈ برای نمایش شب هزار و یکم ،ˈعادل محمدیان ˈ برای نور پردازی نمایش سها،یک ستاره سرخ ،ˈپگاه قائدی ˈ برای طراحی لباس شب هزار و یکم اهدا کرد. 
در بخش موسیقی نیز ˈاسماعیل بهداروندˈبرای نمایش های بیوه های غمگین سالار جنگ وشب هزار و یکم و کیومرث توکلی برای نمایش کولاژ جایزه و لوح تقدیر هیات داوران را دریافت کردند.
همچنین در بخش طراحی صحنه نیز ˈآزاده سعیدی ˈ برای نمایش بیوه های غمگین سالار جنگ و ˈمهدی حسام الذاکرینˈ برای نمایش کولاژ را کسب کردند. 
در بخش نمایشنامه نویسی نیز هیات داوران تنها به تقدیر از نمایش سها یک ستاره سرخ نوشته مسلم سلیمانیان چالش تری و ناتاشا محرم زاده برای نمایش کولاژ اکتفا کرد و قید معرفی رتبه های نخست و دوم را زد.
هیات داوران در بخش کارگردانی نیز از مسلم سلیمانیان چالش تری و جلال نجفی چالش تری برای نمایش سها یک ستاره سرخ تقدیر کرد و جایزه سوم را به بهارک اکبرپور برای نمایش کولاژ اهدا کرد.
در بخش کارگردانی هیات داوران رتبه دوم را به ازاده سعیدی برای نمایش بیوه های غمگین سالار جنگ اهدا کرد و در این بخش رتبه نخست را معرفی نکرد.
نمایش های ˈخانه پدری در قبرسˈ به نویسندگی و کارگردان رضا ولی پور ، ˈکسی نیست همه داستان ها را بیاد آوردˈ به کارگردانی مصطفی محمدی دوست ، ˈعکس خانوادگیˈ به کارگردانی فرزاد فخریان ،ˈبیوه های غمگین سالار جنگˈ اثر آزاده سعیدی ، ˈکولاژˈ به کارگردانی بهارک اکبرپور ، ˈسها،یک ستاره سرخ ˈ به کارگردانی مسلم سلیمانیان چالش تری و جلال نجفی چالش تری ، ˈشب هزار و یکم ˈ بهرام بیضایی به کارگردانی ثریا امینیان دهکردی و چشمان بسته از خوابˈ نوشته محمد چرمشیر به کارگردانی کامیار معتمدیان دهکردی در این جشنواره اجرا شد. 
بیست و ششمین جشنواره تئاتر استانی چهارمحال و بختیاری از روز پنچم تا هشتم شهریورماه در مجتمع فرهنگی هنری امیرکبیر شهرکرد برگزار شد.

روابط عمومی گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد

مشــاهده کامل خبر
فراخوان نخستین مسابقه‌ ادبیات نمایشی تئاتر خیابانی

فراخوان نخستین مسابقه‌ ادبیات نمایشی تئاتر خیابانی

مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، نخستین مسابقه ادبیات نمایشی  پژوهشی تئاتر خیابانی را برگزار می‌کند.

به گزارش سایت ایران تئاتر، فراخوان نخستین مسابقه ادبیات نمایشی، پژوهشی و رسانه‌ای تئاتر خیابانی توسط مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر شد.

در متن این فراخوان آمده است: «مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در راستای تحقق اهداف فرهنگی و هنری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و در جهت شناسایی و معرفی نویسندگان و پژوهش‌گران تئاتر خیابانی کشور جهت خلق آثار ارزشمند و جمع‌آوری طرح و ایده، پژوهش و مقالات مرتبط با تئاتر خیابانی و حمایت از تولید حداقل 10 طرح برگزیده، نخستین مسابقه ادبیات نمایشی و پژوهشی تئاتر خیابانی را برگزار می‌کند.

بنا بر اعلام این خبر، گرچه برای متقاضیان، موضوع آثار، آزاد گذاشته شده است، اما با توجه به نام‌گذاری سال 1393 با عنوان «اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی و عزم ملی» و اولویت‌های ویژه حوزه هنری، موضوعات دفاع مقدس، سبک زندگی ایرانی اسلامی، انقلاب اسلامی، بیداری اسلامی، آسیب‌های اجتماعی و قصص قرآنی در اولویت انتخاب هستند.

مشــاهده کامل خبر
فراخوان نمایشگاه عکس و پوستر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران–مبارک

فراخوان نمایشگاه عکس و پوستر پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران–مبارک

ستاد برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران–مبارک در نظر دارد جهت ارتقاء و شکوفایی تئا‌تر عروسکی، اقدام به برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر با موضوع تئا‌تر عروسکی در ایام جشنواره می‌کند.

موضوع نمایشگاه: عکس و پوستر تئا‌تر عروسکی

دبیر نمایشگاه: حمید جبلی

هیأت انتخاب: ابراهیم حقیقی، میترا محاسنی و عزیز ساعتی

شرایط حضور در نمایشگاه:

۱. ارسال عکس و پوستر محدودیت سنی ندارد.

۲. متقاضیان می‌توانند حداکثر پنج اثر ارسال کنند.

۳. آثار ارسالی باید به صورت CD یا DVD با دقت وضوح dpi۳۰۰ همراه با مشخصات، نام و نام خانوادگی، شماره تماس و فرم شرکت در جشنواره و مشخصات اثر، باشد.

۴. محدوده زمانی تولید آثار از اول مردادماه ۱۳۶۸ تا پایان مردادماه ۱۳۹۳ تعیین شده است.

۵. به آثار راه یافته در نمایشگاه، کتاب و گواهی شرکت اهدا می‌گردد.

۶. نمایشگاه به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود

۷. آثار راه یافته، پس از پایان نمایشگاه، اصل آثار چاپ شده به همراه امضای هرمندان، به راه یافتگان برگردانده خواهدشد.

مهلت دریافت آثار بخش عکس و پوستر جشنواره عروسکی  تا 10 شهریورماه است.

نشانی دبیرخانه: خیابان فلسطین، حدفاصل انقلاب و بزرگمهر، بن بست شمشاد، شماره یک

شماره دبیرخانه: ۶۶۴۹۳۵۰۰

آدرس سایت جشنواره: tehranmobarak.com

فرم شرکت در نمایشگاه این جشنواره به صورت فایل Pdf ضمیمه شده است.

 

 دانلود ضمیمه PDF

مشــاهده کامل خبر
فراخوان نخستین جشنواره تئا‌تر تبسم

فراخوان نخستین جشنواره تئا‌تر تبسم

به گزارش سایت ایران تئا‌تر، فراخوان این جشنواره به همت اداره اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 15 ناحیه 1 تهران و سرای محله شهید مظاهری، با رویکرد فعالیت‌های مستمر کانون تئاترهای سرای محلات تهران و بهره گیری از خلاقیت‌های هنرمندان محلی شهر تهران منتشر شد.


علاقمندان می‌توانند با مطالعه فراخوان و پرکردن فرم در این جشنواره شرکت کنند.

متن این فراخوان به صورت فایل Pdf ضمیمه شده است.

نخستین جشنواره تئا‌تر تبسم، از یکم تا سوم آذرماه به دبیری محمدرضا جعفری در منطقه ۱۵ تهران، برگزار خواهد شد.

 دانلود ضمیمه PDF

مشــاهده کامل خبر
تئاتری‌ها در فصول جشنواره‌

تئاتری‌ها در فصول جشنواره‌

برگزاری فشرده جشنواره‌های ریز و درشت فرهنگی و هنری در شش ماهه دوم هر ساله در کشور، که در بهمن‌ماه و در سالروز پیروزی انقلاب به اوج خود می‌رسد، پاییز و زمستان را برای بسیاری از هنرمندان در رشته‌های مختلف به فصول جشنواره‌ها تبدیل کرده است.

هنرمندان و اهالی تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و همانند هنرمندان و فعالان سایر رشته‌های هنری با نزدیک شدن به فصل پاییز خود را برای حضور هر چه بهتر در جشنواره‌های کوچک و بزرگی که پیش‌رو دارند آماده می‌کنند.

عروسکی‌ها در خط استارت

تئاتری‌ها فصول جشنواره‌ در سال 93 را با حضور در یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های حوزه خود، یعنی پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک، که از 22 شهریورماه به مدت 8 روز در تهران برگزار می‌شود، آغاز می‌کنند.

پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر عروسکی با دبیری مرضیه برومند، امسال در سه بخش نمایش‌های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی و نمایش‌های بین‌الملل، در کنار یک بخش جنبی (شامل اجرای 8 اثر) و برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر از دوره‌های گذشته میزبان علاقه‌مندان تئاتر به ویژه دوست‌داران تئاترهای عروسکی است.

مشــاهده کامل خبر
اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری و پایان سه روز اجراهای موفق گروه ها

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری و پایان سه روز اجراهای موفق گروه ها

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری 

شنبه 8/ شهریورماه / 1393، تالار غدیر شهرکرد

پس از سه روز اجراهای موفق گروه های شرکت کننده در این جشنواره بلاخره تکلیف نمایش های منتخب مشخص خواهد شد، در این جشنواره هفت گروه از شهرکرد و یک گروه از فارسان به رقابت پرداختند که امید می رود با انتخاب دقیق و عادلانه و دور از سلیقه و حواشی های سال های گذشته مواجه نشویم، در این فرصت کم و نفس گیر آماده سازی نمایش ها دور از انصاف است که باز شاهد سرخوردگی و یأس ناامیدی در میان عده دیگری از هنرمندان باشیم.

در این جشنواره، جمشید جهانزاده، جمشید خانیان و جلیل رفیعی بر صندلی قضاوت تکیه زدند که در ابتدای آغازین جشنواره به همه هنرمندان قول عدالت و انتخاب کارشناسانه را دادند و امیدواری هنرمندان زخم خورده از سال ای قبل را بیشتر کردند.

مشــاهده کامل خبر

نمایش: سها، یک ستاره سرخ به نویسندگی و کارگردانی مسلم سلیمانیان و جلال نجفی، 5 شهریورماه در پلاتو امیرکبیر

بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری با اجرای نمایش: سها، یک ستاره سرخ از گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد به نویسندگی و کارگردانی مسلم سلیمانیان و جلال نجفی چالش تری روز چهارشنبه 5 شهریور ما 93 رأس ساعت 9/30 در تالار امیرکبیر شهرکرد (پلاتو نمایش) کلید خواهد خورد.

در این نمایش آقایان جلال نجفی و محمد حیدری و خانم ها مرضیه اسماعیلی و بهناز صانعی ایفای نقش خواهند کرد.

نمایش عکس خانوادگی به نویسندگی زنده یاد محمود استاد محمد و کارگردانی فرزاد فخریان نیز از این گروه در روز دوم جشنواره به روی صحنه خواهد رفت.

در این نمایش نیز آقایان مصطفی راد و فرزاد فخریان و خانم مهرناز امینی ایفای نقش خواهند کرد.

در این دوره از برگزاری جشنواره تئاتر استانی هشت اثر حضور خواهند داشت که هفت اثر آن از شهرکرد و یک اثر از فارسان می باشد. 


مشــاهده کامل خبر
فراخوان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر (1 تا 12بهمن 1393)

فراخوان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر (1 تا 12بهمن 1393)

بسمه‌تعالی

یادداشت دبیر

«سال فرهنگ، گامی به سوی تحقق تئاتر ملی

هنر تئاتر بارزترین نشانه­ زنده­ فرهنگی ا­ست. رفتارشناسی، مناسبات اجتماعی، رویکرد معنایی و گرایش‌های عدیده­ اجتماعی، روحیه خصال ملی، جهان‌بینی و زیبایی‌شناسی، اعتقادات و ارزش‌ها، مواریث و معاریف فرهنگی هر کشوری در هنر و فرهنگ آن دیار موج می­زند و چنین شاخصه­هایی گویای هویت و معرفت شناسی یک ملت به شمار می­روند.

هیچ ملتی با الگوی دیگران و اجرای نیمه آگاهانه­ آن و آثار ملل دیگر به فرهنگ ملی دست نمی­یابد. هر ملتی هویت خویش را داراست و نیک آن است که هنر یک ملتاز چشمه جوشان و خلاقانه­ فرهنگ هر کشور بجوشد و چون رودی خروشان بخروشد.

به عبارتی ذخایر ملی، مشترکات فرهنگی ا­ست و هنری که بر هویت، مبتنی و متکی نباشد، جلوه­گر ارزش‌های یک سرزمین نیست.

تئاتر ملی آرزوی همیشگی هنرمندان تئاتر کشور بوده  و دارای ابعاد و مختصات متفاوت و گوناگونی است و تحقق آن در گرو حضور همگان و تعامل هرچه بیشتر میان سلایق و ذائقه­های متفاوت است.

حضور در ارتباطات جهانی بر پایه­ ارزش‌های اسلامی- ایرانی و دستاوردهای ملی امکان پذیر است؛ هم‌چنان که تئاتر ملی در سایه­ وفاق ملی هنرمندان تئاتر کشور حاصل می­شود.

در شرایط کنونی، شناخت دقیق و معرفت شناسی قدیم با منظر جدید و خلاقیت­های نوپا و نوین نسبت انفکاک ناپذیری دارد و آفرینش­های نسل نو و تازه در کنار آثار فاخر ملی، همه و همه در جهت تحکیم و تعالی این مشارکت فرهنگی و هنری است.

ستاد برگزاری جشنواره از خانواده تئاتر ایران صمیمانه دعوت به عمل می­آورد تا با همگامی و همدلی هرچه بیشتر در این رخداد ملی حضور به هم رسانده و تازه­ترین دستاوردهای ذوقی و نمایشی خود را همپا با سایر هنرمندان تئاتر جهان و همزمان با جشن­های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به منصه ظهور رسانند.

تئاتر ملی ، هویت ایرانی

دبیر سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

اردشیر صالح­پور»

مشــاهده کامل خبر
فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی منتشر شد

فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی منتشر شد

نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی، که مهرماه سال جاری برگزار می‌شود، فراخوان داد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، این جشنواره با هدف فرهنگ سازی و ایجاد فضای تعامل میان خانواده ایرانی و معلولین، برخورداری این قشر از تمامی حقوق شهروندی، اجتماعی، امکان برقراری شرایط یکسان در زندگی عمومی این افراد با دیگر افراد جامعه برگزار خواهد شد.

موضوع جشنواره نیز شامل پیشگیری از معلولیت ها (جنگ، حوادث و ...)، معلولیت و مناسب‌سازی محیط شهری، توانمندسازی جامعه هدف سازمان و نقش مشارکت‌های اجتماعی، ازدواج و تحکیم خانواده، پیشگیری از طلاق، بهداشت روان جامعه، پیشگیری از اعتیاد پیشگیری از ایدز کودک آزاری جامعه و آسیب ‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی سالمندی و متکدیان و پدیده تکدی­گری است

 نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی در دو بخش نمایش‌های خیابانی و میدانی و شورایی به صورت رقابتی برگزار و میزان جوایز آن به زودی اعلام می‌شود.

متن این فراخوان بدین شرح است:

« سازمان بهزیستی کشور با استعانت از پروردگار متعال و در راستای منویات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال 93 به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، در جهت تاکیدات معظم له به مقوله فرهنگ و همچنین در راستای برنامه‌های فرهنگی دولت تدبیر و امید و نیز اهداف و برنامه‌های کلان سازمان بهزیستی همسو با سلامت خانواده ایرانی – اسلامی و حمایت ازجامعه هدف این سازمان به جهت فرهنگ‌سازی و ایجاد فضای تعامل میان این قشر و برخورداری از تمامی حقوق شهروندی، اجتماعی و امکان شرایط یکسان در زندگی عمومی این افراد با دیگر افراد جامعه اقدام به برگزاری نخستین جشنواره تئاتر خیابانی سازمان بهزیستی می‌کند.

مشــاهده کامل خبر
فراخوان هنرهای اجرایی تماشاخانه «آو»

فراخوان هنرهای اجرایی تماشاخانه «آو»

این مجموعه به منظور حمایت از آثار تولید شده و در حال تولیدِ‌ هنرهای متکی بر اجرا (پرفورمنس، جانمایی، چیدمان، ویدئو آرت و...)، از هنرمندان و علاقمندان دعوت به عمل می‌آورد تا جهت بازدید از سالن، تکمیل و تحویل فرم تقاضا، به دفتر تماشاخانه «آو» واقع در میدان فاطمی، ابتدای خیابان شهید گمنام، خیابان جهانمهر، پلاک ۲۶ مراجعه کنند.

تماشاخانه محدودیتی در پذیرش مضامین و گونه‌های اجرایی ندارد و از اجرای آثار پیشرو و خلاق در کلیه حیطه‌های هنرهای اجرایی توسط هنرمندان حرفه‌ای و جوانِ تهران و سایر شهرهای کشور استقبال می‌کند. همچنین اولویت انتخاب با آثاریست که دکور کم حجم و متحرک دارند و با معماری ایرانی سالن هماهنگی بیشتری داشته باشند.

هنرمندان جهت ارائه تقاضا علاوه بر تکمیل و ارائه فرم درخواست، ضروریست که مدارک زیر را تا تاریخ ۳۰شهریور ۹۳ به تماشاخانه ارائه کنند:

۱) چهار نسخه از فیلم اثر (در صورت دارا بودن)
۲) یک نسخه تایپ شده از طرح اجرایی و توضیح روند اجرایی به همراه فایل آن در محیط pdf

نتایج ارزیابی آثار تا ۱۵ مهر ۹۳ به اطلاع متقاضیان خواهد رسید.

شماره تماس: ۸۸۰۲۱۶۴۶
وبسایت: www. avtheatre. ir

فرم درخواست این فراخوان به صورت فایل Pdf ضمیمه شده است.

مشــاهده کامل خبر
چرا نمایشی از استان زنجان به جشنواره منطقه‌ای تئاتر معرفی نشد؟

چرا نمایشی از استان زنجان به جشنواره منطقه‌ای تئاتر معرفی نشد؟

 به گزارش سایت ایران تئاتر، در این مراسم که در  فرهنگسرای امام خمینی(ره) زنجان برگزار شد، هنرمندان برتر رشته‌های مختلف جوایز خود را دریافت کردند و با این حال هیچ نمایشی شایسته معرفی به جشنواره منطقه‌ای شناخته نشد.

در این دوره از جشنواره تئاتر استان زنجان، نمایش‌های «بعدازظهر یک روز ماهیگیری»، «سربازهای چوبی»،«رکوئیم»، «اکتشافات»،«هتل کالیفرنیا»، «دو در و یک نیمکت»، «نگاتیو» و «باغ انار» توسط هیئت داوران متشکل افشین خورشید باختری، عبدالحی شماسی و فرشید زارعی فرد مورد داوری قرار گرفتند.

در این مراسم، بخش‌هایی از سخنرانی مدیران، مسوولان و داوران به بیان کاستی‌ها و ضعف‌های آثار شرکت کننده و مشکلات برگزاری جشنواره اختصاص داشت که به نوعی پاسخ به این پرسش بود که « چرا نمایشی از استان زنجان به جشنواره منطقه‌ای تئاتر معرفی نشد؟».


مشــاهده کامل خبر

حال و هوای تئاتر شهرکرد در واپسین لحظات آماده سازی نمایش های بیست و ششمین جشنواره تئاتر استانی

تئاتر شهرکرد در واپسین روزهای آماده سازی و تمرین های گروه های راه یافته به مرحله بازبینی به سر می برد، تالار امیرکبیر شهرکرد شاهد حضور و رفت و آمدهای اکثر هنرمندان این عرصه می باشد و به ندرت و سختی می توان زمان خالی در میان برنامه تمرین های نمایش در هر دو سالن این مجموعه پیدا کرد.

محدودیت و فشار زمان، بالا بودن تعداد کارهای تایید شده که باعث دو نقشی شدن اغلب بازیگران گردیده، نبود امکانات کافی، داشتن دغدغه های فراوان اعضا گروه ها از جمله چند وجهی شدن افکارشان به جهت محرومیت از خانه و خانواده و درکل زندگی، تداخل تمرین ها با هم و محیط کاری و شغلی و تحصیلی بازیگران و کارگردانان و...، همه و همه نتوانست این حرکت و انگیزه را کور کند و هدف اصلی که تولید اثر می باشد را گم کند، اما واقعیت و خروجی آنی نیست که تک تک گروه ها خواهانش باشند و شتابزدگی در میان رفت و آمدها و کارها موج می زند. در این میان تلاش و نگرش بسیار نادر و پسندیده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جناب آقای جواد کارگران مایه دلگرمی و مباهات است و در همین زمان کم پس از انتخاب و حضور ایشان به عنوان مدیریت اداره کل شاهد تغییرات و انگیزش های متناسب با خواسته های هنرمندان بوده ایم، تلاش وی نشانگر درک صحیح و شناخت اصولی شان از هنر تئاتر است تا آنجایی که می توان به جرأت گفت یکی از عامل های اصلی استقبال هنرمندان تئاتر استان از حضور فعال در جشنواره تئاتر استانی عملکرد و رفتار پسندیده اوست. از تلاش های دلسوزانه مسئول و کارشناس هنرهای نمایشی استان جناب آقای امید بسیم نیز نباید چشم پوشی کرد.

 رفع خطوط افراطی و قرمز از اطراف متون ارسالی و اعتماد به قلم نویسندگان بومی، خود نشانگر نگاه این مدعاست که انگیزه های هنرمندان را مضاعف کرده است.

مورد دیگر اینکه پس از سال ها این بار افرادی بر کرسی قضاوت در مرحله بازبینی خواهند نشست که سال ها در پیکره تئاترمان گرد صحنه خورده و با آن بیگانه نیستند، اساتید استانی که خود درد و درمان هم نوعان خود را می دانند.

انتظار می رود این حرکت نوپا و ارزنده جناب آقای کارگران تا پایان این پروسه تداوم داشته باشد و ما شاهد حضور داوران برجسته و کارکشته تئاتر کشور در جشنواره بیست و ششم باشیم، اشخاصی در شأن و منزلت تئاتر استان چهارمحال و بختیاری.

اساسی ترین مطلب قابل ذکر این است که نباید اجازه داد این حرکت نوپا و روزنه امید که در تئاتر امروز ما روشن شده است مختل و یا خاموش شود، چرا که تئاتر شهرکرد از دیرباز متحمل فشارهای متعدد و نا عدالتی ها بوده و امروزه دوران تکوین خود را می گذراند، در بدترین شرایط فوق الذکر که ریشه در سیستم بیمار گذشته دارد، از این رو نباید گذاشت افرادی راحت طلب و... فضای پاک و مقدس تئاتر امروزمان را با سم رابطه آلوده کنند. مقام معظم رهبری از آنجایی سال 1393 را با عنوان مدیریت جهادی و فرهنگی نام گذاری کرد که می دانستند با عزم ملی می توان بر متجاوزان به حقوق مردم پیروز شد. امید می رود که قانون رعایت شود و با خاطیان برخورد محکم. در پایان پیامی به آن دسته از هنرمند نماها می فرستم که بدانند با تدبیر و امید دیگر هیچ وقت ماندگاری ماه ناجوانمردی در پشت ابر تداوم نخواهد داشت و به زودی مشتش بار خواهد شد.

با آرزوی روزهایی بهتر برای تئاتر کشورمان

روابط عمومی گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد

مشــاهده کامل خبر

اعلام نتایج مرحله بازخوانی متون در بخش صحنه ای، یازدهمین جشنواره تئاتر بسیج استان چهارمحال و بختیاری

دبیرخانه یازدهمین جشنواره تئاتر بسیج استان چهارمحال و بختیاری نتایج بازخوانی متون در بخش صحنه ای را نیز اعلام کرد:

مسئول انجمن هنرهای نمایشی سازمان بسیج هنرمندان استان چهارمحال و بختیاری افزود از بین 32 متن ارسال شده به دبیرخانه یازدهمین جشنواره تئاتر بسیج استان  17 متن  توسط هیئت بازخوان انتخاب گردیدند که به قرار ذیل معرفی می شوند، نکته جالب توجه در این دوره این است که استقبال نویسندگان جوان بسیار چشم گیرمی باشد، این در حالی است که برگزاری جشنواره تئاتر بسیج در مرحله استانی حذف گردیده و انتخاب دو اثر صحنه ای و دو اثر خیابانی  پس از بازبینی جهت حضور در جشنواره تئاتر منطقه ای ادامه راه را برای اغلب گروه ها سخت خواهد کرد.

انجمن هنرهای نمایشی تئاتر بسیج استان چهارمحال و بختیاری این حرکت نو و خودباوری ارزنده را به تئاتر استان تبریک می گوید، امید می رود همیشه شاهد قلم فرسایی و کشف استعدادهای جوانانمان باشیم.

 

معرفی متون انتخابی به ترتیب اولویت:

1. آواز های پوتین قرمز: به نویسندگی فراز مهدیان و کارگردانی علیرضا مروی از شهرکرد

2. آب که می شنود: به نویسندگی سارا اسماعیلی و کارگردانی مصطفی محمدی دوست از فارسان

3. قاون اینه راستش رو بگو: به نویسندگی مهناز نجفی و کارگردانی مهدی عسگری از شهرکرد

4. ماهی هایی که بوی بهشت می دهند: به نویسندگی سید اکبر مرتضوی و کارگردانی سهراب اسماعیلی از شهرکرد

5. داستان نیمه تمام مردی که ...: به نویسندگی و کارگردانی امیربهاور اکبرپور از شهرکرد

6. نائیریکا: به نویسندگی کاظم حیدری و کارگردانی اصغر محمود زاده از چلیچه

7. پنجاه و هفت: به نویسندگی زهرا ساربانی و کارگردانی مریم مرادیان از فارسان

8. یک قدم تا انتهای عاشقی: به نویسندگی و کارگردانی محدرضا حقیقتی از بروجن

9. مسافران: به نویسندگی محمد رحمانیان و کارگردانی کبری غیبی پور از کوهرنگ

10. میدون آبی برج های سپید: به نویسندگی مرضیه اسماعیلی و کارگردانی هوشنگ عزیزی پور از فارسان

11. جایی همین نزدیکی: به نویسندگی و کارگردانی رسول حیدری از شهرکرد

12. مسیر: به نویسندگی محمدرضا خاکیان و کارگردانی سارا اسماعیلی از شهرکرد

13. جنگ: به نویسندگی سید اکبر مرتضوی و کارگردانی گروهی ( آموزشگاه تئاتر آرام شهرکرد)

14. پازل: به نویسندگی مجید کاظم زاده مژدهی و کارگردانی مرضیه اسماعیلی از شهرکرد

15. در سایه روشن: به نویسندگی و کارگردانی مصطفی محمدی دوست از فارسان

16. 60 * 60 به نویسندگی و کارگردانی اصغر محمودزاده از چلیچه

17. تابلو به نویسندگی و کارگردانی رسول حیدری از شهرکرد

 لازم به ذکر است آقای جلال نجفی به نمایندگی از هیئت بازخوان متون جهت مشاوره و ابلاغ پاره ای از موارد قید شده در این مرحله جهت رفع معایب و هر چه بهتر شدن آثار خدمتتان معرفی می شود،

* متون تکراری که شرایط و مقررات فراخوان جشنواره را رعایت نکرده اند در مرحله بازخوانی مورد بررسی قرار نگرفته  و حذف گردیدند.

* آثار راه یافته به مرحله بازبینی یازدهمین جشنواره تئاتر بسیج استان چهارمحال و بختیاری می بایست تا تاریخ 18شهریور ماه 93 آماده ارائه و اجرا باشند.


مشــاهده کامل خبر
محمدرضا سمیع: آیا تئاتر برای حوزه هنری در اولویت نیست؟

محمدرضا سمیع: آیا تئاتر برای حوزه هنری در اولویت نیست؟

محمدرضا سمیع؛ مدیر دفتر تئاتر حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری؛ با بیان این مطلب به خبرنگار صحنه گفت: خوب است که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری جلساتی را با حضور معاونین حوزه هنری و نیز مدیران دفاتر تئاتر مراکز استانی ترتیب دهد، تا درد دل‌های ما به گوش مسئولین برسد. ما حرف‌های زیادی برای گفتن داریم اما گویا تئاتر برای مسئولین رده‌ی بالای حوزه هنری در اولویت نیست.

وی با گلایه از عدم پشتیبانی مناسب سخت‌افزاری از تئاتر مراکز استانی حوزه هنری، اظهار داشت: بارها گفته‌ایم که هنرمندان تئاتر حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری حتی یک اتاق برای تمرین آثار خود ندارند و واقعیت این است که تئاتر نیاز به پلاتو و سالن اجرا دارد. وقتی امکاناتی در اختیار نیست، نمی‌توان هیچ توقعی نیز از تئاتر داشت.

سمیع ا ضمن بیان گزارشی از عملکرد دفتر تحت مسئولیت خود در سال گذشته، توضیح داد: در سال گذشته فقط دو نمایش تولید کرده‌ایم که یکی از آنها با استقبال مسئولین و عموم مردم مواجه شد. این روند کار اصلا مطلوب ما نیست و پتانسیل هنرمندان استان ما بسیار بیشتر از تولید دو اثر نمایشی برای حوزه هنری است. این روند، اعتبار ما و حوزه هنری را با چالش مواجه می‌کند. 

این کارشناس ادبیات نمایشی با بیان اینکه سال‌هاست در تلاش برای تهیه‌ی مکانی برای تمرین و اجرای هنرمندان تئاتر حوزه هنری استان است، افزود: چند سالی است که منتظریم، ساختمانی که استانداری وعده‌اش را به حوزه هنری استان داده، تحویل ما شود و ما هنوز نمی‌دانیم صاحب ساختمانی می‌شویم یا باید برای ساخت پلاتوی تمرین، جای دیگری سرمایه‌گذاری کنیم. وضعیت ما مثل این است در برزخی گیر کرده‌ایم و تکلیفمان روشن نیست.

وی تصریح کرد: تمام این نابسامانی به این دلیل است که هنوز اهمیت تئاتر برای مسئولین حوزه هنری، درک نشده است. معتقدم باید جلسات آسیب‌شناسی برای این وضعیت برپا شود و مسئولین نیز جهت رفع موانع و توسعه‌ی تئاتر همت گمارند. بدون شک حق هنرمندان تئاتر استان که با حوزه هنری همکاری می‌کنند بیش از این‌ها است.

این کارگردان تئاتر همچنین از تمرین یک گروه نمایشی از حوزه هنری استان چهارمحال و بختیاری برای حضور در همایش‌های منطقه‌ای جشنواره‌ی سراسری تئاتر سوره‌ی ماه خبر داد و گفت: کمک هزینه‌هایی که به گروه‌های شرکت کننده در جشنواره‌ی سوره‌ی ما می‌دهند، بسیار ناچیز است و به نظر من همین مسئله باعث بی‌انگیزگی هنرمندان ما برای حضور در جشنواره‌ی تئاتر حوزه هنری است. جشنواره‌ی تئاتر "ققنوس" که در یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری برگزار می‌شود، کمک هزینه و ورودیه‌ی بیشتری- نسبت به جشنواره‌ی تئاتر سوره‌ی ماه- به گروه‌های شرکت‌کننده می‌دهد و حتی جوایز آن هم ارزنده‌تر است. فکر می‌کنم مسئولین حوزه هنری باید در این مورد تجدید نظر کنند.

محمدرضا سمیع در پایان گفت: خدا شاهد است که ما دغدغه‌ی تئاتر داریم و برای این دغدغه‌ی خود خیلی هزینه‌ کرده و می‌کنیم. بنابراین برای توسعه تئاتر در استان، از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری وقتی لازم ببیند برای گفت‌وگو با مدیران به تهران سفر خواهم کرد تا نظر ایشان برای توسعه‌ی تئاتر حوزه هنری استان جلب کنم. البته پیش از این، ‌کم و بیش،‌ حرف‌های خود را با دکتر امینی؛ رییس مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛ در میان گذاشته‌ایم و هنوز امیدواریم در کارها گشایشی شود و توجه لازم به تئاتر استان چهارمحال و بختیاری مبذول گردد.

 

مشــاهده کامل خبر
نخستین جشنواره نمایشنامه‌خوانی در ابن‌سینا

نخستین جشنواره نمایشنامه‌خوانی در ابن‌سینا

فرهنگسرای ابن‌سینا با رویکرد کلی ارتقاء فرهنگ و تثبیت هنر نمایش در خانواده‌های تهرانی فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه‌خوانی ایران زمین را به صورت رقابتی، همراه با نقد و بررسی در طول  تابستان و پاییز 93 برگزار می‌کند.

مشــاهده کامل خبر
پایان جشنواره استانی مازندران/ حسین فرخی: تئاتر کشور ضربه شدیدی خواهد خورد

پایان جشنواره استانی مازندران/ حسین فرخی: تئاتر کشور ضربه شدیدی خواهد خورد

اختتامیه جشنواره تئاتر استانی مازندران عصر روز پنج شنبه 23 مرداد در ساری برگزار شد و «به لی لی پوت خوش آمدید» به نویسندگی و کارگردانی حسن میرزایی به عنوان نمایش برگزیده انتخاب شد.

به گزارش سایت ایران تئا‌تر، عصر روز گذشته، آیین پایانی جشنواره استانی مازندران با حضور حجت الاسلام دکتر عباسعلی ابراهیمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، آقای یونسی، نماینده معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران، رجب علی فلاح، مدیر انجمن نمایش مازندران، حسین فرخی، علیرضا غنچی و علی عابدی (داوران جشنواره استانی مازندران) در سالن آمفی تئا‌تر سلمان هراتی ساری برگزار شد.

در این مراسم نمایش «به لی لی پوت خوش آمدید» که در بخش‌های نویسندگی، کارگردانی، بازیگری اول مرد و بازیگری اول زن حائز رتبه نخست شد، بنا به نظر هیئت داوران به عنوان نماینده تئا‌تر مازندران به جشنواره تئا‌تر منطقه‌ای راه پیدا کرد. حسن میرزایی نویسندگی و کارگردانی این نمایش را به عهده دارد و به عنوان بازیگر نخست این نمایش نیز به ایفای نقش می‌پردازد.

نمایش «وضعیت پایانی» به کارگردانی علیرضا هنروری نیز در بخش کارگردانی رتبه دوم را از آن خود کرد. هم چنین در بخش طراحی صحنه و بازیگری دوم نیز این نمایش حائز رتبه شد.

نمایش «راز‌ها و دروغ‌ها» به کارگردانی عباس رجایی و سید جواد صادق حسینی در بخش طراحی لباس رتبه اول را از آن خود کرد. در این دوره از جشنواره طراحی گریم و پوستر برگزیده‌ای نداشت.

حسین فرخی، از اعضای داوران این جشنواره در پایان مراسم اختتامیه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سایت ایران تئا‌تر، درباره کیفیت آثار این دوره از جشنواره گفت: «به هر حال در حال حاضر تنها امکانی که برای گروه‌های شهرستانی وجود دارد تا به جشنواره فجر راه پیدا کنند و به رقابت بپردازند، همین جشنواره‌های استانی است. این جشنواره می‌تواند ایجاد انگیزه بالایی در هنرمندان شهرستان داشته باشد. البته امسال با وجود مشکلات مالی که وجود دارد، بیشتر از پنج کار در جشنواره اجرا نشد و بدون شک پتانسیل این استان بیشتر از این تعداد نمایش است.»

وی ادامه داد: «با وجود تعداد پایین آثار در جشنواره امکان رقابت کم‌تر بود. این روز‌ها همه به دنبال بودجه برای بخش فرهنگی و هنری هستند. بخشی از کارهای جشنواره امسال تکراری بود، اما در برخی نمایش‌ها شاهد نگاه تازه‌ای بودیم. در ‌‌نهایت هم توانستیم یک نمایش را برای حضور در جشنواره منطقه‌ای انتخاب کنیم.»

حسین فرخی در پایان گفت: «استان مازندران در تئاتر کشور جایگاه ویژه‌ای داشته و استعدادهای فراوانی را در خود دارد. به گمانم در تمام استان‌ها استعدادهای زیادی وجود دارد که اگر به آن‌ها توجه نشود و بودجه کافی برایشان نداشته باشیم، نمی‌توانیم استفاده خوبی از حضور آن‌ها ببریم و در ‌‌نهایت تئا‌تر ما ضرر خواهد کرد.»

گفتنی است استان مازندران روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته، ۲۳ و ۲۴ مردادماه پذیرای اجرای چهار نمایش در بخش اصلی و یک اثر در بخش جنبی جشنواره تئاتر استانی بود.


مشــاهده کامل خبر
فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی منتشر شد

فراخوان نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی منتشر شد

نخستین جشنواره تئاتر خیابانی بهزیستی، که مهرماه سال جاری برگزار می‌شود، فراخوان داد.

به گزارش سایت ایران تئاتر، این جشنواره با هدف فرهنگ سازی و ایجاد فضای تعامل میان خانواده ایرانی و معلولین، برخورداری این قشر از تمامی حقوق شهروندی، اجتماعی، امکان برقراری شرایط یکسان در زندگی عمومی این افراد با دیگر افراد جامعه برگزار خواهد شد.

موضوع جشنواره نیز شامل پیشگیری از معلولیت ها (جنگ، حوادث و ...)، معلولیت و مناسب‌سازی محیط شهری، توانمندسازی جامعه هدف سازمان و نقش مشارکت‌های اجتماعی، ازدواج و تحکیم خانواده، پیشگیری از طلاق، بهداشت روان جامعه، پیشگیری از اعتیاد پیشگیری از ایدز کودک آزاری جامعه و آسیب ‌های اجتماعی، مهارت‌های زندگی سالمندی و متکدیان و پدیده تکدی­گری است

مشــاهده کامل خبر
پاسخ روابط‌ عمومی اداره کل هنرهای نمایشی به شبهات اخیر

پاسخ روابط‌ عمومی اداره کل هنرهای نمایشی به شبهات اخیر

 به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ متن کامل پاسخ اداره کل هنرهای نمایشی بدین شرح آست:

بسمه تعالی

یا ایّها الّذین امنوا اتّقوا اللَّه و قولوا قولاً سدیدا/ سوره احزاب؛ آیه 70

به دنبال طرح شبهات و ابهاماتی در بعضی از رسانه‌ها از جمله رسانه ملی در برنامه خبری 20:30 مورخ 20 مرداد 1393، در زمینه اجرای برخی از نمایش‌ها و هنرمندان تئاتر در روزهای اخیر به‌ویژه موضوع مطرح شده در مورد کارگردان تئاتر، ذکر نکاتی چند برای تنویر افکار عمومی، ضروری می‌نماید:

1. شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی، بر اساس درخواست تالار محل اجرای نمایش و توافق هنرمند با مدیر تالار، اقدام به بررسی متن و بازبینی اثر می‌نماید و ضمن توجه به قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در حوزه نظارت، نمایش‌های واجد شرایط، مجوز اجرا دریافت می‌کند. از این‌رو، تعداد اجراها و تعدد آثار، صرفاً به دلیل اقبال عمومی مخاطبان اتفاق می‌افتد. ضمن آن که، منع قانونی برای تعدد آثار و توالی اجراها وجود ندارد.

2. مطالب بیان شده و نقل قول‌های منتسب به کارگردان نمایش مذکور، هیچ‌گونه ارتباطی با اجراهای اخیر بر روی صحنه ندارد. به عنوان مثال، اثر حاضر ایشان، بازتولید تله‌تئاتری است که در سال 1389 در شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران تولید و چندین نوبت نیز، از رسانه ملی پخش شده است.

3. از مصادیق همکاری افراد با جریانات اصیل فرهنگی کشور، حضور در جشنواره‌های تئاتر فجر و جشنواره دفاع مقدس و ... است، که ایشان نیز در طی سال‌های متمادی در این جشنواره‌ها حضور داشته و موفق به کسب جایزه در ادوار مختلف شده است.

مشــاهده کامل خبر
راهیابی 21 اثر به مرحله نهایی جشنواره تئاتر عروسکی

راهیابی 21 اثر به مرحله نهایی جشنواره تئاتر عروسکی

به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک؛ در این دوره از جشنواره، مریم سعادت، آرش دادگر، شهرام کرمی، روشنک روشن و زهرا صبری از سوی مرضیه برومند، دبیر جشنواره به عنوان هیأت انتخاب آثار صحنه‌ای، مشخص و معرفی شدند.

این گروه، کار بازبینی آثار را از 13 مرداد ماه آغاز کرد. در این مدت 71 نمایشنامه انتخاب شده در مرحله اول از تاریخ یاد شده توسط گروه در محل اداره تئاتر، تالار محراب و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در هشت روز متوالی، توسط این هیأت، مورد بازبینی قرار گرفت.

همچنین 28 نمایشنامه‌ای نیز که در مرحله اول مورد تایید هیأت انتخاب قرار نگرفته‌اند، با درخواست بازبینی مجدد کارگردان، در همین ایام، توسط اعضای هیأت انتخاب، مورد بررسی و بازبینی قرار خواهند گرفت.

بر اساس این خبر، با پایان بازبینی‌ها، 21 گروه از تهران و دیگر شهرها به بخش نهایی جشنواره این دوره راه یافتند.

اسامی گروه‌های پذیرفته شده در بخش صحنه‌ای این دوره از جشنواره به شرح ذیل است:

مشــاهده کامل خبر

هدایت به بالای صفحه