close
تبلیغات در اینترنت
گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد - 15
آخرین آثار تولید شده گروه
Hamsafaran Mahtab
  • نمایش اژدهاک-کارگردان: مرضیه اسماعیلی
  • کاست محزون-کارگردان: مسلم سلیمانیان
  • نمایش های میدانی کنگره شهدای به مدت 4سال
  • وصدا این همیشه ترسان-کارگردان:حسین اصغریان
  • کمدی مخمصه-کارگردان:مسلم سلیمانیان
  • سها یک ستاره سرخ-کارگردان: مسلم سلیمانیان
اطلاعیـــه سایـــت :
  • آخرین اطلاعات و اخبار منتشر شده در زمینه هنرهای نمایشی را می توانید در این درگاه مطالعه کنید
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

تمدید زمان ارسال نمایشنامه به دبیرخانه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری

 همسفران مهتاب به نقل از کارشناس و مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان چهارمحال و بختیاری اعلام کرد: 

زمان ارسال نمایشنامه به دبیرخانه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری سه روز دیگر تمدید شد.

امید بسیم اعلام کرد متقاضیان می توانند تا پایان وقت اداری روز یکشنبه 25 خرداد ماه سال جاری به دبیر خانه جشنواره مراجعه و نسبت به تحویل یا ارسال متون خود اقدام فرمایند.

وی در ادامه افزود مهلت مقرر به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

مشــاهده کامل خبر
برگزاری نخستین هم‌اندیشی سراسری دست‌اندرکاران هنر نمایش استان‌های کشور

برگزاری نخستین هم‌اندیشی سراسری دست‌اندرکاران هنر نمایش استان‌های کشور

به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی؛ در این هم اندیشی علی مرادخالنی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین طاهری مدیرکل هنرهای نمایشی این وزارتخانه، مهدی شفیعی معاون اداری مالی، رضا دادویی مدیر شورای ارزشیابی و نظارت و مدیران کانون‌های تخصصی اداره کل هنرهای نمایشی، معاونین هنری ادارات ارشاد استان‌های کشور و مدیران انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور و تنی چند از مدیران اجرایی حضور خواهند داشت.

همزمان با برگزاری این هم اندیشی چهار کارگروه تخصصی معاونان هنری ارشاد استان ها، انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور، نمایندگان کانون‌های تخصصی مختلف اداره کل هنرهای نمایشی و روسای شورای ارزشیابی و نظارت استان ها به شکل متمرکز با هدف طرح راه کارهای ارتقای هنر تئاتر کشور و تهیه نقشه راه برای برطرف شدن آسیب‌های موجود در روند تسریع حرکت متعالی تئاتر کشور برگزار خواهد شد.

این نشست هم اندیشی طی روزهای 21 تا 23 خردادماه به میزبانی استان اردبیل در شهرستان سرعین برگزار خواهد شد.

مشــاهده کامل خبر
اطلاعیه خانه تئاتر در ارتباط با نمایش ˝تانگوی تخم مرغ داغ˝

اطلاعیه خانه تئاتر در ارتباط با نمایش ˝تانگوی تخم مرغ داغ˝

به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر؛ در اطلاعیه خانه تئاتر آمده: "در پی حل مشکلات به وجود آمده برای نمایش "تانگوی تخم مرغ داغ" و صدور دستور قضایی برای رفع توقف این اجرا، خانه تئاتر طبق وظیفه اساسنامه‌ای و ذاتی خود در حمایت و پشتیبانی از هنرمندان خانواده تئاتر به عرض مقامات محترم دخیل در این ماجرا می‌رساند که همواره آنچه به اجرای یک اثر در هر جای کشور عزیزمان ایران اعتبار حقوقی و قانونی می‌بخشد مجوز رسمی اداره شورای نظارت و ارزشیابی بوده و هنرمندان این عرصه همواره با دریافت و تکیه بر این مجوز که از مجرای قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود آثار خود را به مخاطبین عرضه می‌کرده اند. بدیهی است که شورای نظارت و ارزشیابی در برخی مقاطع به آثار پیشنهادی هنرمندان مجوز نداده یا اثری را مشروط به اصلاحات یا تغییرات کرده که در هر صورت اختیار و حق قانونی آنها بوده است.

هنرمندان نیز همیشه بر طبق این حق و وظیفه قانونی بوده که بر این مجوز اعتماد کرده و آن را دارای امتیاز قانونی می‌دانند. بنابراین انتظار دارنداگر نمایشی با مشکلی از نظر قوه محترم قضائیه ودادسرای فرهنگ و رسانه مواجه شد، این مسئولین و مجوز دهندگان شورای نظارت هستند که باید پاسخ بدهند نه هنرمندان.

بدیهی است تحقق این امر به شورای نظارت و ارزشیابی به عنوان یک نهاد قانونی اعتبار خواهد بخشید و امنیت شغلی و روحی هنرمندان را تامین خواهد کرد.

انتظار خانه تئاتر از نهاد های قانونی این است که هنرمندان شریف تئاتر را مجرم نشناسند و با رعایت شان هنری و ملی ایشان، وظایف و مسئولیت های شورای نظارت و ارزشیابی را در قبال هنرمندان به رسمیت بشناسند.

خانه تئاتر ضمن احترام به وظایف دادسرای فرهنگ و رسانه، از مسئولین محترم هردو قوه قضائیه و مجریه و زیرمجموعه‌هایشان که در حل مشکلات پیش آمده برای نمایش "تانگوی تخم مرغ داغ" اقدام موثر نموده و آرامش را به فضای فرهنگ و هنر بازگرداندند تشکر و قدردانی می‌کند."

مشــاهده کامل خبر
استقبال مردم از جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست در شهرکرد

استقبال مردم از جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست در شهرکرد

به گزارش ایرنا، در نخستین شب از جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست در شهرکرد ،مردم این شهر از دو نمایش بومی و محلی و دو نمایش مدرن استقبال کردند.


این چهار نمایش که رویکردی انتقادی نسبت به تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی داشت ،مورد توجه مخاطبان حاضر در بوستان تهلیجان شد.

نمایش های عمو زاگرس به کارگردانی ˈ پویان عطایی ˈ از 

اصفهان،زنگوله ها می رقصند بر گردن بره ها به کارگردانی ˈ فرزاد صفدری ˈ،زاگرس را نجات خواهیم داد به کارگردانی ˈ کاظم حیدری چالشتری ˈ از چهارمحال و بختیاری و نمایش طلای کثیف به کارگردانی ˈ مسعود براهیمی ˈ از اصفهان چهارشنبه شب اجرا شد.

به گزارش ایرنا، نخستین جشنواره تئاتر میدانی کشور با موضوع محیط روز چهارشنبه در شهرکرد آغاز به کار کرده است و پنجشنبه شب در مرکز چهارمحال و بختیاری با اجرای چهار نمایش دیگر پایان 

می یابد. 

این جشنواره از سوی دفتر تنوع زیستی زاگرس با همکاری آموزشگاه تئاتر آرام به مدت دو روز در بوستان تهلیجان شهرکرد برگزار می شود.

نمایش های ˈحکایت پاطاق از زبان برزˈ به کارگردانی محمود فرضی نژاد از استان گیلان ،آبادی به کارگردانیˈ پریا امینی ˈ چهارمحال و بختیاری ،آوای زاگرس به کارگردانی ˈ سوران حسینیˈ از مریوان ، عمو زاگرس به کارگردانی ˈپویان عطاییˈ از اصفهان در این جشنواره اجرا می شود.

نمایش های زاگرس را نجات خواهیم داد به کارگردانی ˈ کاظم حیدری ˈ از چهارمحال و بختیاری ،طلای کثیف به کارگردانی ˈمسعود براهیمی ˈ از استان اصفهان ، من یک سنجاب میخوام و کابوس جنگل به کارگردانی ˈرضا علویˈ از چهارمحال و بختیاری و رقص زنگوله ها به کارگردانی فرزاد صفدری از چهارمحال و بختیاری در نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست در انتظار دیدار علاقه مندان تئاتر و هنر نمایشی است.

دبیر نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست گفت :بیش از 26 اثر به مرحله بازبینی جشنواره راه پیدا کرده بود که هیات بازبین جشنواره پس از بازبینی از نمایش های راه یافته به این بخش جواز شرکت هشت اثر را برای نخستین جشنواره صادر کردند.

ˈشیرین ابوالقاسمی ˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: استقبال از نخستین جشنواره تئاتر میدانی زاگرس بسیار خوب بوده و آثار رسیده به دبیرخانه نیز از کیفیت مطلوبی برخوردار بودند که هیات انتخاب جشنواره با در نظر گرفتن کیفیت آثار نمایشی هشت نمایش را برای شرکت در جشنواره معرفی کرده است.

به گزارش ایرنا، این جشنواره عصرها تنها در یک نوبت اجرای اثر خواهد داشت و دیدن اثار نمایشی برای عموم مردم و مخاطبان آزاد می باشد.

شایان ذکر است امروز نمایش های آبادی به کارگردانی پریا امینی ، حکایت امروز پاطاق به کارگردانی محمود فرضی نژاد،کابوس جنگل به کارگردانی رضا علوی و آوای زاگرس به کارگردانی سوران حسینی از ساعت 17 در پارک تهلیجان شهرکرد اجرا خواهند شد.

مشــاهده کامل خبر

معرفی مجید کاظم مژدهی نویسنده نمایشنامه: با زخمی بر شانه هایش

مجید کاظم مژدهی متولد 1359  یکی از نویسندگان نمایشنامه استان سرسبز و زیبای گیلان است، وی در گروه تئاتر جهش رشت به عنوان کارگردان، طراح صحنه و... نیز  فعالیت می کند و هم اینک مسئول انجمن هنرهای نمایشی تئاتر بسیج این استان است.

مجید نویسنده نمایشنامه، با زخمی بر شانه هایش می باشد که قرار است گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد آن را به جهت حضور در جشنواره سراسری تئاتر سوره ماه آماده کند، کارگردان این نمایش سرکار خانم مرضیه اسماعیلی است و هم اکنون مراحل اولیه و تحلیل و دکوپاژ متن را سپری می کند.

 


از نمایشنامه های دیگر مجید کاظم مژدهی می توان به " جن هایی که با اسب آمدند منتخب جشنواره تئاتر مناطق (کرمانشاه92)، زمان طولانی مردن – صبح سیاه - قصه بی پایان مادر وخانه و آل _  پریدن ماهی آزاد باپای کبوتر وبال غزال _ کشتم کشتی کشت _ هر اندازه نزدیک که همان اندازه دور _ جن هایی که سال اسب می ایند _کاپوچینو با طعم مرگ _ دعوت به شام _ خواب در برج ساعت _ سرنوشت شوم وپر از حادثه و خشم و خون پاسکال دو ارته (بازخوانی رمان خانواده پاسکال دو آرته نوشته خوسه سلا) _چهار نعل به آسمان –انتهای آسمان- هیس اون بیدار میشه - ترکانم خاتون – در – سرخه دوُم – مییو – همین نزدیکیها – آواز در مه – ملاقات در ساعت 7 – خاطرات خاموش پاییزی –پروانه در پیله – سگ سوزی – قلعه سرخ – پرواز در منطقه ممنوعه-  پایکوبی در ابرها – وقتی شیشه چند ضلعی جلوی چشم نباشد –در طبقه هفتم اتفاق نیفتاد –حیاط خلوت – لیلا - خواب در برج ساعت- شهربانو  اشاره کرد.

جهت آشنایی بیشتر ادامه مطب را بخوانید...

 

مشــاهده کامل خبر

واکنش ها به توقیف تئاتر تانگوی تخم مرغ داغ

کارگردان «دن‌کامیلو»: نمی‌دانیم باید به کجا پاسخگو باشیم
بانی فیلم آنلاین: کوروش نریمانی با انتقاد از توقیف نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» خواستار واکنش جدی نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس در دفاع از هنرمندان شد.

به گزارش ایسنا، این کارگردان تئاتر که این روزها نمایش «دن کامیلو» را اجرا می‌کند، اجرای شامگاه 18 خرداد ماه خود را به گروه هنرمندان نمایش توقیف شده «تانگوی تخم‌مرغ داغ» تقدیم و انتقاداتی را نسبت به عدم ثبات مجوز‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد.
نریمانی بعد از اجرای این نمایش با ابراز تاسف از تعطیلی نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» گفت: ما هنرمندان تئاتر با پشتوانه مجوز وزارت ارشاد آثار خود را اجرا می‌کنیم و تصورمان این است که طرف حساب ما مرکز هنرهای نمایشی است اما ظاهرا از سوی چندین نهاد رصد می‌شویم و نمی‌دانیم باید به کجا پاسخگو باشیم.
او ابراز تاسف کرد که در این وضعیت هنرمندان دچار نگرانی و سرگردانی عجیبی می‌شوند و احساس بی‌پناهی و تنهایی می‌کنند، چنین رویه‌ای جلوی خلاقیت و نوآوری‌های هنرمندان را می‌گیرند.
نریمانی تاکید کرد: موضوع فقط تعطیلی یک نمایش خاص نیست زیرا اگر این رویه ناصواب مرسوم شود،‌ شرایط بسیار بغرنجی برای هنرمندان ایجاد می‌شود چرا که هر یک از مخاطبان یک اثر نمایشی تفسیر خاص خود را ازآن اثر دارد و اگر قرار باشد هر کس با سلیقه شخصی خود‌، وارد عمل شود و اگر نمایشی به مذاقش خوش نیامد،‌آن را متوقف کند دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: باید به هنرمند و نگاه او اعتماد کرد به هر حال کار تئاتر بیان معضلات و حقایقی است که ممکن است عده‌ای آن را برنتابند. اما بیان این حقایق نباید چنین هزینه‌هایی داشته باشد و منجر به تعطیلی اجرای آثار بشود.
نویسنده و کارگردان نمایش‌های «والس مرده ‌شوران» و «شب‌های آوینیون» در ادامه خواستار حمایت جدی اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از هنرمندان شد و افزود: ای کاش همانطور که جام جهان برزیل برای نمایندگان کمیسیون فرهنگی جذاب است‌، تئاتر هم کمی برایشان جذابیت داشت و سری به سالن‌های تئاتر می‌زدند.
نریمانی با انتقاد از بی‌توجهی نمایندگان مجلس به هنرمندان ادامه داد: در این وضعیت اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس کجا هستند؟! چرا هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند؟! اگر قرار است نمایندگان مجلس وکیل مردم باشند،‌اعضای کمیسیون فرهنگی وکلای خوبی برای هنرمندان نیستند، چون آنها حتی به دیدن تئاتر نمی‌آیند و با این حوزه بیگانه هستند.
این مدرس تئاتر با اظهار تاسف از شرایط اقتصادی این هنر افزود: در وضعیتی که بسیاری از گروه‌های نمایشی از کمک دولت محروم هستند و ناچارند هزینه‌های اجرای آثارشان را به تنهایی تامین کنند‌، دخالت دیگر نهادها و مشکل سازی آنها باعث بی‌پناهی هرچه بیشتر هنرمندان تئاتر می‌شود.
کوروش نریمانی در پایان با اشاره به گروه اجرایی نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» یادآور شد: گروهی از هنرمندان پیشکسوت و فرهیخته مملکت در این نمایش بازی می‌کنند و متن آن هم که نوشته نویسنده بزرگی چون اکبر رادی است. اگر قرار باشد اثر رادی در این کشور سانسور شود که دیگر هیچ امیدی نمی‌توان به هنری مانند تئاتر داشت.
نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان شامگاه 16 خرداد ماه توسط بخشی از قوه قضاییه توقیف شد و گروه اجرایی این نمایش همراه با مسئولان و نمایندگانی از مرکز هنرهای نمایشی دیروز و امروز 18 و 19 خرداد ماه در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شده و پاسخگو بوده‌اند.

مشــاهده کامل خبر
نگاهی به آثار یون فوسه

نگاهی به آثار یون فوسه

بعضى از اهالى نمايش اعتقاد دارند كه اثر نمايشى مطلوب، اثرى است كه در اجرا پرمايه تر باشد. بعضى ديگر نيز بر اين باورند كه نمايشنامه بايد به همان قوت اجراى آن اثر باشد. آثار نمايشى يون فوسه اما از دسته اول است. چيدمان عناصر نمايشى در آثار او به نحوى است كه مطمئناً در اجراى روى صحنه پررنگ تر و جذاب تر خواهد بود.

مشــاهده کامل خبر
ارسال بیش از 240 اثر به بخش نمایشی جشنواره طنز سوره

ارسال بیش از 240 اثر به بخش نمایشی جشنواره طنز سوره

به نقل از حوزه هنری؛ موضوعات این جشنواره را الگوی خانواده اسلامی ایرانی، 1404 و آزاد تشكیل می دهند كه تعداد نمایش های رسیده به جشنواره به ترتیب موضوعات اعلام شده 22 اثر، 7 اثر و 214 اثر هستند.

بنابراین گزارش اردبیل 4 ، اصفهان 15 ، البرز 16 ، آذربایجان شرقی 18، آذربایجان غربی 4، بوشهر 1، تهران 113، چهارمحال بختیاری 1، خراسان رضوی 11، خراسان شمالی 3، خوزستان 6، زنجان 1، سمنان2 ، فارس9، قزوین 1، قم1 ، كردستان 1، كرمان 1، كرمانشاه 2، گلستان1 ،گیلان 4، لرستان5 ، مازندران 3، مركزی13، هرمزگان1 و همدان با 6 اثر تعداد نمایش‌های رسیده به هشتمین جشنواره طنز سوره را تشكیل می دهد.

گفتنی است، 34 شركت كننده زن و 168 شركت كننده مرد از 26 استان كشور در جشنواره طنز سوره شركت كرده اند.

هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره مردادماه 1393 در حوزه هنری برگزار می‌شود.

مشــاهده کامل خبر
تئاتر محدود به تهران نیست و نباید باشد

تئاتر محدود به تهران نیست و نباید باشد

بسیاری از گونه های نمایشی که امروزه در جهان جایگاهی دارند از تئاترهایی است که توسط هنرمندان بی نام و نشان در شهرها و روستاها اجرا می شدند. تئاتر از دیرباز زبان فرهنگ و اعتراض مردم بوده است. با همین نمایش ها بود که به ناکارآمدی حکومت ها اعتراض کرده و به مردم دیگر انتقال می دادند. با پیشرفت جهان تئاتر نیز رو به مدرن شدن گذاشت، اما ریشه خود را فراموش نکرده و نمی کند. با آمدن رسانه های جدید، به خصوص سینما و تلویزیون، مردم کشورها با تئاتر یکدیگر آشنا شده و از یکدیگر چیزهای جدیدتری آموختند. در کشور بزرگ ایران نیز از دیرباز انواع و اقسام نمایش ها اجرا می شدند که هنوز برخی از آنها اجرا می شوند.

تحول تئاتر در عصر جدید به ایران هم رسید و اهالی این عرصه با تئاتر روز دنیا آشنا شدند. اولین تئاتر مدرن در گیلان روی صحنه رفت و این تحولی بزرگ بود در تاریخ نمایش کشور. پس از آن تئاتر مدرن به پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ راه یافت. بسیاری از بزرگان عرصه تئاتر کشور ریشه ای روستایی و شهرستانی دارند. متاسفانه مدت هاست که همه چیز در مرکز اتفاق می افتد. با وجود هنرمندان توانا، به علت محدودیت سالن ها و دیده نشدن اهالی تئاتر، اکثر آنان به مرکز کوچ کرده و در آنجا به فعالیت می پردازند. زیرا پایتخت را مرکز تئاتر ایران می پندارند که از لحاظ هنری این گونه نیست، اما از لحاظ امکانات حق با آنان است. جشنواره تئاتر فجر یکی از خاستگاه های مهم است که بچه های شهرستان فرصت پیدا می کنند تا هنر و توانایی خود را به معرض نمایش بگذارند.

پس از موفقیت گروه های نمایشی یا کارگردان و بازیگر در جشنواره فجر، متاسفانه برخی از آنان برای بهتر دیده شدن در مرکز می مانند و به فعالیت خود ادامه می دهند. هر بار که این اتفاق می افتد، خلایی در تئاتر آن شهرستان به وجود می آید. این درست که در پایتخت امکانات بهتری وجود دارد، اما امکاناتش محدود است و جوابگوی خیل عظیم تئاتری ها نیست که از چهار گوشه کشور به آن سرازیر می شوند. تئاتر هر شهر هویت آن منطقه است و باید حفظ شود. باید هنرمندان و مسوولان چاره ای بیندیشند تا این معضل رفع شود. باید کاری کرد که مردم پایتخت برای دیدن یک نمایش خوب به شهرستان ها سفر کنند، نه این که شهرستانی ها به تهران بیایند. این تفکر که تهران مرکز همه هنرها به خصوص تئاتر است باید از اذهان زدوده شود. اگر قرار است هر هنرمند شهرستانی پس از کسب موفقیت شهر و دیار خود را ترک کند، دیگر اثری از هنر در آن شهر و ناحیه باقی نمی ماند.

اگرتئاتر شهرستان ها تقویت شود، امکانات هم به دنبال آن می آید، زیرا موفقیت تئاتر و اقبال مردم، هم مسوولان دولتی را راغب به سرمایه گذاری بیشتر در شهرستان ها می کند و هم بخش خصوصی وارد عرصه می شود. هنرمندان شهرستانی نیز باید در شهر و دیار شان بمانند و از هویت فرهنگی مختص منطقه خود دفاع کنند. آنان نباید مقهور مرکزنشینان شوند، بلکه باید مرکزنشینان را مقهور خود کنند.


ناگفته نماند که برخی از شهرستانی ها با وجود موفقیت در جشنواره های مختلف، در شهر خود باقی مانده و با تمام قوا به کار خود با وجود کمبودها ادامه می دهند.

مشــاهده کامل خبر
مهلت ارسال متن به بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی اعلام شد

مهلت ارسال متن به بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی اعلام شد

به نقل از روابط عمومی سومین جشنواره تئاتر شهر؛ بخش مسابقه نمایشنامه نویسی و نمایشنامه‌خوانی که به منظور توجه هر چه بیشتر به حوزه‌ی نمایش‌نامه نویسی و تولید آثاری متناسب با موضوعات جشنواره برگزار می‌شود تا 30 تیر پذیرای آثار متقاضی حضور در این بخش خواهد بود.

مسابقه نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی به شکل رقابتی برگزار می‌شود و در این بخش نمایشنامه‌های منتخب به شکل نمایشنامه‌خوانی توسط پیشنهاد دهنده و یا نویسنده اجرا خواهند شد.

طبق فراخوان به نمایش‌نامه‌های راه یافته به مرحله‌ی نهایی این بخش (حداكثر ده نمایشنامه) تا سقف مبلغ 20000000 ریال کمک هزینه نمایشنامه خوانی پرداخت خواهد شد.

لازم به ذکر است که مهلت ارسال متن و فرم تقاضای حضور در بخش‌های صحنه‌ای و خیابانی 29 خرداد به پایان می‌رسد و این زمان تمدید نخواهد شد.

سومین جشنواره تئاتر شهر توسط سازمان فرهنگی هنری شهر تهران در مهر ماه 1393 برگزار می‌شود.

مشــاهده کامل خبر

امید بسیم: 22 خرداد ماه 93 پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری

امید بسیم کارشناس و مسئول انجمن هنرهای نمایشی  استان چهارمحال و بختیاری: 22 خرداد93 پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه بیست و ششمین جشنواره تئاتر استانی است.

وی افزود با مطالعه کامل مطالب و موارد قید شده در فراخوان مارا در هرچه بهتر برگزار شدن تمامی مراحل بازخوانی، بازبینی و جشنواره تئاتر استانی حمایت فرمایید.

مشــاهده کامل خبر
آغاز نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست با عنوان زاگرس را نجات دهیم در شهرکرد

آغاز نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست با عنوان زاگرس را نجات دهیم در شهرکرد

این جشنواره با حضور نمایش های منتخب در مرحله بازبینی از سراسر کشور به همت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری و آموزگاه آزاد تئاتر آرام شهرکرد برگزار خواهد شد.

پارک جنگلی تهلیجان واقع در ناحیه غرب شهرکرد دارای امکاناتی بسیار خوب به جهت اجرای تئاترهای میدانی است، در فصل های بهار و تابستان این منطقه از شهر شهرکرد میزبان و محل اسکان میهمانان و گردشگران عزیز از سراسر کشور عزیزمان می باشد و ساکنین شهر نیز یکی از تفریح گاه های مهم شان در این ایام همین مکان است به همین دلیل می توان گفت محل اجرای نمایش های میدانی این جشنواره بسیار متناسب، پر مخاطب و جذاب خواهد بود، 

پارک جنگلی تهلیجان از جنوب به خیابان های فرعی ناصرخسرو و اصلی سعدی غربی، از شرق به بولوار آیت الله طالقانی و از غرب به میدان امام حسین (ع) منتهی می شود و بولوار آیت الله کاشانی از میانه پارک می گذرد. 

مشــاهده کامل خبر

تئاتر شهر خاطره‌ای ۴۰ ساله برای اهالی صحنه و نمایش

شاید یادتان بیاید یا نه ؛ اما مردم می‌آمدند و عصر پنج شنبه و جمعه، جمع می‌شدند توی کافه شهرداری، قرار و مدار خانوادگی می‌گذاشتند و برنامه‌های سیرک را تماشا می‌کردند. شهر که بزرگ‌تر شد، کافه شهرداری در دل شلوغی بیشتر فرو رفت؛ اما آن قدر خوش مسیر بود که خارجی‌ها فکرمی کردند چه جایی بهتر از اینجا برای تاسیس یک هتل بزرگ ۴۰۰ اتاقه؟

اما سرنوشت برای کافه شهرداری به گونه دیگری رقم زده شد. سال ۱۳۴۶ که کلنگ‌ها را بر زمین زدند به جای هتل، قرار شد در محل کافه شهرداری، تئا‌تر اجرا شود؛ البته اسم و رسم و شکل و ظاهرش هم عوض شد.

ساختمانش شبیه یک استوانه است و هر تازه واردی در راهروهای دایره وارش گم می‌شود. در حاشیه یکی از مشهور‌ترین چهارراه‌های تهران ایستاده است.

مشــاهده کامل خبر
هیات انتخاب متون هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی- مبارک معرفی شدند

هیات انتخاب متون هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی- مبارک معرفی شدند

به نقل از ستاد خبری جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک؛ گروهی سه نفره متشکل از نادر برهانی مرند، زهرا صبری و شهرام کرمی، متون این دوره از جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک را انتخاب می‌کنند.

نادر برهانی‌مرند نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر، اجرای نمایش‌هایی چون "رومولوس کبیر"، "مرگ فروشنده"، "چیستا"، "مرغابی وحشی"، "پاییز"، "تیغ کهنه" و... و نگارش نمایشنامه‌های همچون "اپیزودهای مرگبار"، "با سایه نوشتن‌ها"، "کابوس‌های پیرمرد بازنشسته خائن ترسو"، "ببین چه برفی می‌آید" و... را در کارنامه هنری خود دارد.

زهرا صبری کارگردان تئاتر نیز نمایش‌هایی مانند "هشت لحظه"،"طوطی پر"، "دختر انار"، "زمین و چرخ"، "تا یک بشمار"، "بهجت"، "دوستت دارم با صدای آهسته" و... را به صحنه برده است.

شهرام کرمی دیگر نویسنده و کارگردان تئاتر نیز نگارش و اجرای نمایش‌های "مدیرک"، "پوتین‌های عمو بابا"، "شکار بزرگ شنبه" و... را در کارنامه تئاتری خود ثبت کرده است. او علاوه بر فعالیت‌های هنری، مدیریت تالار هنر را برعهده دارد و چنیدن دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، با دبیری این هنرمند برگزار شده است.

در این دوره از جشنواره علاوه بر نمایش نامه های کامل، طرح نمایشی هم پذیرفته می‌شود. همچنین این امکان برای هنرمندانی که نمایش‌های آماده دارند، در نظر گرفته شده که بتوانند فیلم آثار آماده خود را به دبیرخانه جشنواره ارایه کنند.

هفدهمین دوره جشنواره تئاتر عروسکی با موضوع آزاد برگزار می‌شود و هنرمندان متقاضی شرکت در جشنواره، هیچ محدودیتی در انتخاب موضوع آثار خود ندارند.

گفتنی است، هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک از روز 22 تا 29 شهریورماه با دبیری مرضیه برومند برگزار می‌شود.

مشــاهده کامل خبر
میزبانی نمایش‌های روی صحنه از جانبازان و ایثارگران

میزبانی نمایش‌های روی صحنه از جانبازان و ایثارگران

به گزارش خبرنگار هنرآنلاین؛ معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که شامگاه پنجشبنه 8 خردادماه، در کنار تعدادی از جانبازان هفتاد درصد استان تهران و خانواده‌هایشان برای حضور در کنسرت مازیار فلاحی و رضا یزدانی به برج میلاد آمده بود، درباره برگزاری این کنسرت گفت: کلید اصلی این برنامه زمانی زده شد که ما در آسایشگاه جانبازان ثارالله بودیم و در آنجا خیلی از این دوستان تقاضای برگزاری چنین برنامه‌هایی را داشتند و این کنسرت هم در راستای خواسته خود این عزیزان برگزار شد که به نظرم برنامه خیلی خوبی بود و امیدوارم بتوانیم با برگزاری برنامه‌هایی از این دست در آینده بیشتر این دوستان را با خانواده‌هایشان در کنار هم جمع کنیم.

مرادخانی در رابطه با حضور جانبازان در دیگر برنامه‌های هنری و فرهنگی و همچنین برگزاری چنین برنامه‌هایی در طول سال و به طور مستمر، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این کنسرت، اظهار داشت: ما همیشه از حضور این عزیزان در محافل هنری و فرهنگی استقبال می‌کنیم و این مسئله بسیار حائز اهمیت است که ما بتوانیم این عزیران را در طول سال و به طور مستمر با جریانات و اتفاق‌های فرهنگی و هنری همراه کنیم و این کار را نیز شروع کردیم و امیدوارم بتوانیم در آینده با در فضاها گسترده‌تر و با تنوع بیشتر در خدمت این عزیزان باشیم.

معاون امور هنری وزیر ارشاد همچنین با تاکید بر تنوع برنامه‌هایی که باید برای این عزیزان برگزار کرد، افزود: ما از دوستان‌مان در مرکز هنرهای نمایشی نیز خواستیم تا بتوانند تمهیداتی فراهم کنند تا در هر اجرای تئاتر تعدادی از این عزیزان در سالن‌های نمایش حضور داشته باشند، چراکه بسیار اهمیت دارد و خوب است که این دوستان از نزدیک نمایش‌ها را ببینند و در جریان کارهایی که اجرا می‌شود، قرار بگیرند.

مشــاهده کامل خبر

فراخوان بیست و ششمین جشنواره تئاتر استان چهارمحال و بختیاری

در متن این فراخوان آمده است : 
* موضوع جشنواره آزاد (با اولویت موضوعات محلی،آیینی،محلی،اجتماعی،سبک زندگی و پیشگیری از اعتیاد ) می باشد.علاقه مندان می بایست آثار خود را تا تاریخ 22خرداد ماه 1393 بروی یک برگه کاغذ سفید A4 به صورت خوانا و تایپ شده در چهار نسخه به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
* از کسانی اثر پذیرفته میشود که تا کنون سه اثر کارگردانی نموده یا دستیار کارگردان پنج اثر بوده باشند.
* متون نمایشی قثط از طریق درخواست سرپرست گروه های نمایشی ( یا مهر و امضا) مورد پذیرش میباشند.
*نمایش نامه های اقتباسی در صورتی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت که از گونه های دیگر ادبی چون داستان ، شعر ، حکایت و رمان ایرانی و خارجی برگرفته شده باشند.(اقتباس نمایشنامه های ایرانی و غیر ایرانی قابل قبول نمی باشد.)
* آثار نمی بایست تا کنون در هیچ جشنواره - شهرستانی،استانی،منطقه ای،سراسری،ملی،بین المللی و ...- حضور داشته باشند.
* چنانچه در هر مرحله ای از جشنواره - بازخوانی ، بازبینی و اجرا در جشنواره - اثر مغایرتی با شرایط جشنواره داشته باشد انجمن هنر های نمایشی استان چهارمحال و بختیاری، گروه را از حضور در جشنواره های استانی ، منطقه ای باز خواهد داشت.
* ارائه مجوز کتبی از نویسنده الزامی است.
زمان اعلام نتایج بازخوانی آثار 10 روز پس از پایان مهلت ارسال آثار میباشد.
زمان بازبینی و برگزاری جشنواره متعاقبا اعلام خواهد شد.
مشــاهده کامل خبر

انتخاب جناب آقای جواد کارگران به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری

 

 

تیم طراحان سایت گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد

انتخاب شایسته جناب آقای جواد کارگران، به عنوان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری را به ایشان و هنرمندان عزیز تبریک عرض می نماید.

بلاخره بعد از مدتها انتظار، و به نوعی برای اولین بار شخصی با درایت از میان هنرمندان و مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری برای مدیریت و سروسامان دادن به وضع آشفته هنر استان انتخاب گردید، امید است جناب آقای کارگران که خود یکی از دوستداران هنر مقدس تئاتر است در راه تعالی و شکوفای این هنر فاخر کوشا باشد

 

پیام تبریک سرپرست محترم و اعضا گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد 

 بلی این چنین است فضل خدا که بر هر که خواهد نماید عطا

برادر گرامی جناب آقای جواد کارگران      
احتراما" باسلام و عرض ارادت

خدا را شاكریم كه با عنايات خود برگي ديگر بر افتخارات و شايستگي هاي جنابعالي افزوده شد  ، با کمال مسرت انتصاب بجا و  شایسته ی حضرت عالی را به عنوان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

ازدر گاه ایزد منان مزید توفیقات برای خدمتی سرشار از شور و نشاط و مملو از توکل الهی در جهت رشد و شکوفایی هنر استان مسالت داریم.

 

روابط عمومی گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد 20 اردیبهشت ماه 

مشــاهده کامل خبر

کاسه‌هایی که متن رئالیستی را به اجرایی انتزاعی تبدیل کردند

به گزارش سرویس تئاتر هنرآنلاین؛ نمایش "آخرین نامه" که این روزهای در سالن سایه تئاتر شهر به صحنه می‌رود روایتی از جنگ تحمیلی است که بدون اشاره مستقیم و بهره بردن از کلیشه‌های مرسوم تلاش کرده در فضایی مفره و کمیک رویکردی عام و جهان شمول به جنگ کند؛ بومی باشد و در عین حال به قول نویسنده و کارگردانش مهرداد کوروش‌نیا، تعمیم پذیر.

به همین دلیل شیوه اجرایی انتخاب شده متفاوت است و در چالش با روند سرراست متن قرار می‌گیرد. آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگو با کوروش‌نیا درباره عناصر متفاوت اجرایی و درونی "آخرین نامه" است.

مشــاهده کامل خبر

فراخوان بیست‌و یکمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان منتشر شد

بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان که مهرماه 93 در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود، با شعار "هویت، امروز، فردا" فراخوان خود را در بخش‌های مختلف اعلام کرد.

این جشنواره در دوره بیست و یکم خود در بخش های مسابقه تئاتر کودک، مسابقه تئاتر نوجوان، تئاتر بین‌الملل، تئاتر خردسال، تئاتر دانش آموزی، مسابقه تئاتر خیابانی، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های پژوهشی، پژوهش و مقاله‌های علمی و مسابقه پوستر و عکس تئاتر کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

 متن کامل این فراخوان را می‌توانید در بخش از اینجا دانلود کنید.

مشــاهده کامل خبر

نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست آثار برگزیده خود را معرفی کرد.

بازبینی آثار راه یافته در این بخش از نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست با عنوان "زاگرس را نجات دهیم" در شهرکرد به پایان رسید و آثار برگزیده به شرح ذیل اعلام گردید: 

 حکایت پاطاق از زبان برز"به کارگردانی محمود فرضی نژاد از استان گیلان ، «آبادی» به کارگردانی پریا امینی از چهارمحال و بختیاری ،«آوای زاگرس» به کارگردانی سوران حسینی از مریوان ،«عمو زاگرس» به کارگردانی پویان عطاییاز  اصفهان ،« زاگرس را نجات خواهیم داد» به کارگردانی کاظم حیدری از چهارمحال و بختیاری ،«طلای کثیف» به کارگردانی مسعود ابراهیمی از اصفهان، «من یک سنجاب می خواهم (کابوس جنگل)» به کارگردانی رضا علوی از چهارمحال و بختیاری  و «رقص زنگوله ها» به کارگردانی فرزاد صفدری از چهارمحال و بختیاری - شهرستان فارسان - به نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست راه پیدا کرده اند .

نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست از 21 تا 23 خرداد 93 همزمان با هفته محیط زیست به میزبانی شهرکرد برگزار خواهد شد.

آثار راه یافته به مرحله بازبینی جشنواره از استانهای کردستان، اصفهان،گیلان، خوزستان و چهارمحال و بختیاری بودند که بازبینی آنها توسط هیات بازبین متشکل از قاسم اسماعیلی دهکردی، ثریا امینیان و کارشناس فنی طرح در استان، از 28 اردیبهشت  تا 4 خرداد ماه 93 انجام شد.

آرام - ساعت ۸:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٦

مشــاهده کامل خبر

هدایت به بالای صفحه