close
تبلیغات در اینترنت
گروه تئاتر همسفران مهتاب شهرکرد - 16
آخرین آثار تولید شده گروه
Hamsafaran Mahtab
  • نمایش اژدهاک-کارگردان: مرضیه اسماعیلی
  • کاست محزون-کارگردان: مسلم سلیمانیان
  • نمایش های میدانی کنگره شهدای به مدت 4سال
  • وصدا این همیشه ترسان-کارگردان:حسین اصغریان
  • کمدی مخمصه-کارگردان:مسلم سلیمانیان
  • سها یک ستاره سرخ-کارگردان: مسلم سلیمانیان
اطلاعیـــه سایـــت :
  • آخرین اطلاعات و اخبار منتشر شده در زمینه هنرهای نمایشی را می توانید در این درگاه مطالعه کنید
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

برترین‌های هفدهمین جشنواره بین المللی تئا‌تر دانشگاهی معرفی شدند

اختتامیه هفدهمین جشنواره بین المللی تئا‌تر دانشگاهی، ساعت ۱۷ روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در سالن اصلی تئا‌تر شهر برگزار شد. 
به گزارش سایت ایران تئا‌تر، در ابتدای این مراسم، سیاوش قائدی، دبیر جشنواره امسال تئا‌تر دانشگاهی، ضمن تشکر از همه نهادهایی که جشنواره را حمایت کردند، از حسین میرزایی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم دعوت کرد تا به ایراد سخنرانی بپردازد. 
حسین میرزایی در سخنانی کوتاه گفت: امیدواریم به رسالتی که بر عهده داریم، عمل کنیم و گامی به جلو برداشته باشیم. از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بعد کسانی که در جشنواره شرکت کردند و همچنین هیئت داوران تشکر می‌کنم که آثار با این تراکم و فشردگی را در زمان کم مورد بررسی قرار دادند. همچنین از سیاوش قائدی، کمال زارعی متشکرم و امیدوارم در سال‌های آینده با قوت بیشتری جشنوارهٔ تئا‌تر دانشگاهی را برگزار کنیم و از ظرفیت‌هایی که در سطح شهر وجود دارد، برای اجرای آثار بهره ببریم. 
مشــاهده کامل خبر
تئاتر استان‌ها مرکز ثقل نمایش کشور است

تئاتر استان‌ها مرکز ثقل نمایش کشور است

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی؛ طاهری طی دیداربا مدیران انجمن هنرهای نمایشی استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی و قزوین با بیان آنکه انجمن‌های نمایشی استان‌ها بازوی اجرایی برنامه‌های اداره کل هنرهای نمایشی ارشاد را تشکیل می دهند گفت: هر چه انجمن‌های هنرهای نمایشی استان‌ها فعال تر، چابک تر و پر قدرت تر عمل کنند به همان میزان هنرمندان تئاتر استان‌های کشور نیز با آرامش خاطر بیشتری به کار خود مشغول می شوند.

او ادامه داد: دراین میان تعامل میان مدیران انجمن‌ها با مدیران کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها هر چه پویاتر باشد در حقیقت چرخه‌های اقتصادی، تولیدی و اجرایی هنر نمایش در کشور با قدرت بیشتری به حرکت در می آیند.

مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: در این میان حضور هنرمندان تئاتر استان‌ها می تواند علاوه بر تاثیرگذاری در نقد مدیران رده‌های میانی و ارشد تئاتر کشور به ارتقای سطح کیفی تولیدات آثار نمایشی بیانجامد و بر همین اساس بنا داریم تا نمره مدیران انجمن‌های نمایشی را بر اساس تعامل آنها با مرکز و مدیران ارشاد استان‌ها تعیین کنیم.

او با تاکید بر این نکته که بدون شک در گام‌های نخست فعالیت مدیریت جدید اداره کل هنرهای نمایشی ارشاد در دولت یازدهم به دنبال تحقق مطالبات هنرمندان سراسر کشور هستیم یادآور شد: در این میان مدیران کل ارشاد استان‌های کشور نیز مکلف هستند به عنوان حامی و بازوی اجرایی هنرمندان تئاتر عمل کنند و در غیر این صورت از طریق وزارتخانه پیگیر عدم فعالیت‌های آنها در زمینه همراهی هنرمندان تئاتر کشور خواهیم بود.

به گفته طاهری مباحثی چون اشتغال فارغ التحصیلان جوان تئاتر کشور، بحث آموزش و به روز رسانی دانش تئاتر در استان ها، تعامل رسانه ای، تبادل گروه‌های فعال و حرفه‌ای تئاتر استان‌ها با یکدیگر و اجرای عمومی آثار برتر در تهران، حمایت از دغدغه‌های کلان و ملی در حوزه تئاتر کشور و تعامل با وزارت علوم، آموزش و پرورش و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از جمله مهمترین مطالباتی است که در گام نخست ارتقای تئاتر کشور پیگیر آن هستیم و این مهم جز با همراهی هنرمندان استان‌های مختلف کشور محقق نخواهد شد.

طاهری در پایان با اشاره به این مساله که به دنبال بهره گیری از نخبگان تئاتر استان‌ها در تهران و استفاده از آرای آنها در برنامه ریزی کلان نمایش کشور هستیم گفت: در راستای تحقق اهداف مان نباید دچار شتابزدگی شویم و در این مسیر علاوه بر بهره بردن از تجربیات هنرمندان کشور سعی می کنیم تا با آرامش و برنامه‌ریزی کارشناسانه برای تحقق تعالی تئاتر کشور گام برداریم.

مشــاهده کامل خبر

درد دل‌هایی از جنس تئاتر دانشگاهی

به گزارش همسفران مهتاب به نقل از هنرآنلاین؛ در آغاز این مراسم حسین میرزایی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در مراسم اختتامیه تئاتر دانشجویی با بیان اینکه؛ امیدواریم به یمن هوای تازه‌ای که در سال‌های اخیر در کشور افتاده است، فضای امید روز به روز به وجود بیاید، گفت: بالاخره زندگی صحنه‌ای است که همه ما در آن تماشاگر و بازیگریم و خالق این صحنه به نظاره ما نشسته است. امیدوارم خوب بازی کنیم و به نقش خودمان به خوبی عمل کنیم و گامی به جلو برداریم.

او با قدردانی از کسانی‌که برای برپایی جشنواره تلاش کردند، بیان کرد: امیدوارم در سال‌های آینده جشنواره با قوت بیشتری انجام شود و بخشی از مطالبات هنرمندان ما در راستای گسترش ظرفیت‌های اجرایی بیشتر، محقق شود.

بعد از این سخنان تصاویری پخش شد که در آن علی نصیریان درباره تئاتر دانشجویی اظهار کرد: به نظرم تئاتر دانشجویی باید از ابعادی کمک بگیرد برای آنکه تجربه‌ها را عملی کند.

در بخش تجلیل‌های مراسم اختتامیه هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی از احمد دامود، هوشنگ آزادی‌ور، صدرالدین شجره و فرهاد مهندس‌پور به عنوان چهره‌های با سابقه تئاتر و تئاتر دانشگاهی تجلیل شد.

احمد دامود: امیدوارم روزهای تئاتری بهتری پیش‌روی جامعه تئاتر ایران باشد

حمید پورآذری به عنوان شاگرد احمد دامود روی صحنه سالن اصلی تئاتر شهر حضور پیدا کرد و درباره استاد خود گفت: معتقدم مهمترین نکته دانشگاه برای من آشنایی با استاد احمد دامود بود. فکر می‌کنم من آدم خوش‌شانسی هستم و آشنایی با استاد یکی از این شانس ها بود.

او افزود: آقای دامود تنها استادی بود که بعد از ساعت کلاس وقت می‌گذاشت و سر تمرین‌ها می‌آمد و دقیق نگاه می‌کرد و پیگیر قضایا بود. این موضوع کمتر در دانشگاه ها دیده می‌شود.

احمد دامود هم با قدردانی از دانشجویان و برگزارکنندگان جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران اظهار امیدواری کرد که روزهای تئاتری بهتری پیش‌روی جامعه تئاتر ایران باشد.

هوشنگ آزادور: چرا بساطی برای تئاتر پهن نمی‌کنیم؟

سودابه فضائلی برای تجلیل از هوشنگ آزادور روی صحنه سالن اصلی رفت و در سخنانی گفت: در زمان تحصیل بسیار تلاش می‌کردیم که ما را جدی بگیرند اما خوشحالم که حالا وضعیت برای شما دانشجویان بهتر است. هوشنگ آزادور یکی از آن دانشجویان بود که شعری جدید گفت، شعری بر خلاف جریان حرکت آب.

او با اشاره به اینکه هوشنگ آزادور نتوانست علیرغم توانایی و استعدادش در تئاتر کار کند و در سینما فیلم بسازد، افزود: او نوشت و ترجمه کرد. او بعد از انقلاب با تدریس و ترجمه کتاب‌هایی چون "تاریخ تئاتر اسکار براکت" به پیشرفت هنر کمک کند. خدا را شکر که الأن شما دانشجویان یکی از ما را تشویق می‌کنید.

سپس هوشنگ آزادور با طرح این سؤال که آیا ما اصلا تئاتر لازم داریم یا نه؟ گفت: اگر لازم داریم چرا بساطی برای آن پهن نمی‌کنیم؟ ما تئاتر داریم، تماشاگر تئاتر داریم که تعدادش از تماشاگر سینما کمتر نیست، بازیگر، کارگردان و نمایشنامه نویس هم داریم ولی امکانات نداریم.

در بخش تجلیل از آزادور، حجت‌الاسلام طاها بهبهانی معاون ریاست دانشگاه آزاد در پاسخ به پرسش مطرح شده از سوی آزادور در خصوص اینکه چرا بساطی برای تئاتر پهن نمی‌کنیم؟ گفت: دانشگاه آزاد در مدیریت جدید بساط برای تئاتر دانشگاهی پهن می‌کند.

صدرالدین شجره: به همه شاگردان و مردم دادم اما من عاشقانه در رادیو کار می‌کنم

در ادامه جواد پیشگر برای تجلیل از صدرالدین شجره به روی صحنه رفت و متنی را به او تقدیم کرد. شجره نیز با بیان اینکه اگر می‌دانستم می خواهند از من تجلیل کنند، شاید نمی‌آمدم و در حد این بزرگوارن نیستم که از من تقدیر شود. من در همه این سالها هرچه که داشتم عشق بود که به همه شاگردان و مردم دادم اما من عاشقانه در رادیو کار می‌کنم.

محمد چرمشیر: چه اتفاقی بر سر دانشجویانی آمده که هر چیزی که مربوط به تئاتر است را یاد نمی‌گیرند

سپس محمد چرم‌شیر برای تجلیل از فرهاد مهندس‌پور و صحبت درباره او به روی صحنه آمد و گفت: نسلی که شما هستید احیانا کارهای مهندس پور را ندیده، نزدیکی شما به او احتمالا از کلاس‌های درس اوست؛ معلمی که بیش از آنچه را که آموخته بی‌دریغ به شما یاد می دهد اما برای نسل پیشتر شما، او علاوه بر یک معلم خوب یک کارگردان است که بنا به دلایلی تصمیم گرفته حرفه اصلی خودش را ترک کند و همچنان در سنگر تدریس دانشگاهی باقی بماند.

او افزود: مهندس‌پور امشب اینجا نیست و اگر بود، من دوست داشتم که با او صحبت کنم، اما در غیاب مهندس‌پور دوست دارم با شما صحبت کنم که فردای تئاتر ایران و فرهاد مهند‌س‌پور هستید. من یقین دارم. سال‌ها سعی کردم به عنوان معلم این اعتقاد خودم را به شما به اثبات برسانم. اگر او امشب اینجا بود چشم در چشمش می‌گفتم، می‌توانیم با تئاتر دانشجویی مملکت تعارف داشته باشیم و بر روی ضعف‌ها و نقصان‌ها پرده بیندازیم و برای یک شب شادی در کنار هم تلخ صحبت نکنیم اما چه کنیم که باید تلخ صحبت کنیم.

چرمشیر بار دیگر در غیاب مهندس‌پور گفت: من با او که معلم مدرن این سیستم دانشگاهی است، رو در رو صحبت می‌کنم و از او می‌پرسم چه دارد بر سر تئاتر دانشجویی مملکت می‌آید؟ چه اتفاقی بر سر این دانشجویان بی‌انگیزه‌ای که هر روز مدعی عشق به تئاتر هستند می‌آید؟ من سال‌هاست که مهندس‌پور را سر کلاس ندیدم اما نادیده می‌گویم که چه زجر و دردی را از حضور در کلاس‌هایی که دانشجویانش بی‌انگیزه هستند تحمل می‌کند.

او بیان کرد: من از او سوال می‌کنم دانشجویانی که نمی‌خواهند بیشتر از آنچه که حقشان است در تئاتر به دست بیاورند. بر سر این سیستم دانشگاهی آمد که آنها رغبتی برای خواندن کتاب ندارند؟ چرا تیراژ کتاب‌های دانشجویی و نظریات آن همچنان 700 است؟ چه اتفاقی بر سر دانشجویانی آمده است که هر چیزی که مربوط به تئاتر است را یاد نمی‌گیرند و هر چه که بیرون از آن است را می‌پذیرند؟!

چرمشیر خطاب به طاها هاشمی، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: آقای هاشمی بساط پهن نیست. بساط مدت‌هاست که جمع شده است. من از نهادها و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ انتظاری ندارم اما از شما که اینجا نشسته‌اید و قرار است تئاتر ایران را سرفراز کنید انتظار دارم که اگر بهرام بیضایی را از دست می‌دهید، بهرام‌های بیضایی دیگر را تولید کنید.

او ضمن ابراز ناراحتی از فعالیت نکردن خودخواسته فرهاد مهندس‌پور در عرصه تولید و اجرای تئاتر و اظهار امیدواری برای حضور مجدد او بر صحنه تئاتر، خطاب به شرکت‌کنندگان در جشنواره تئاتر دانشگاهی تأکید کرد: چشم همه ما به شماست. شما آینده تئاتر ایران هستید.

نکته اینکه؛ به دلیل عدم حضور فرهاد مهندس‌پور در این مراسم، هوشنگ هیهاوند به عنوان دوست و بازیگر مهندس‌پور روی صحنه حضور پیدا کرد تا هدایای مدنظر را دریافت کند.

هیهاوند با بیان اینکه از وقتی مهندس‌پور در تئاتر حضور پیدا نکرد، من هم به تقلید از او و کردار یا تفکرات او در تئاتر کار نکردم، یادآور شد: آرزو دارم برای یک بار دیگر با فرهاد مهندس‌پور و گروه 6 ماه تمرین و یک ماه اجرا کنیم. مهندس‌پور خیلی تئاتر را جدی می‌گرفت و این خصلت را از اساتید خود زنده‌یاد حمید سمندریان و فرهاد ناظرزاده کرمانی آموخته است.

مشــاهده کامل خبر

اظهار نظر ”محمدحسین ناصربخت” درباره جشن اردیبهشت تئاتر

از مراسمی به مناسبت "روز جهانی تئاتر" نباید انتظار حل مشکلات تئاتر را داشت.

محمدحسین ناصربخت نمایشنامه نویس، کارگردان، محقق و مدرس تئاتر ضمن آنکه تقدیر از هنرمندان در جشن اردیبهشت تئاتر را موجب ایجاد انگیزه در میان هنرمندان تئاتر می داند، معتقد است؛ از مراسمی که به مناسبت "روز جهانی تئاتر" برگزار می شود، نباید انتظار حل مشکلات تئاتر را داشت و این امر نیازمند همکاری تمام ارگان های ذیربط طبق یک برنامه مشخص است.
محمدحسین ناصربخت، از هنرمندان برگزیده در جشن اردیبهشت تئاتر در گفت و گو با سایت ایران تئاتر، با بیان اینکه جشن اردیبهشت تئاتر تنها مناسبتی برای تقدیر و تشویق هنرمندان است، خاطرنشان کرد: تئاتری ها روی صحنه می آیند تا کارشان دیده شود و تقدیر از آنان سبب می شود. فعالیت های خود را با انرژی بیشتری ادامه دهند که در کنار ایجاد انگیزه در میان هنرمندان، مسئولان و مدیران تئاتر را نیز بیشتر متوجه تئاتر شهرستان ها خواهد کرد.
این مدرس دانشگاه، در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات تئاتر تنها با برگزاری یک مراسم سالانه حل نخواهد شد، یادآور شد: مشکلات تئاتر با اجرای عمومی تئاترها، تخصیص بودجه بیشتر و اختصاص دادن فضای بیشتر به تئاتر حل خواهد شد و نیازمند آن است که تمام ارگان های ذیربط مانند، دانشگاه ها، مرکز هنرهای نمایشی، حوزه هنری، آموزش و پرورش و صدا و سیما دست به دست هم دهند تا به ارتقای تئاتر که از شاخصه های فرهنگی هر جامعه ای شناخته می شود، کمک کنند.
ناصربخت، همچنین در پاسخ به این سوال که برگزاری کارگاه های آموزشی در این جشن چه تاثیری در بهبود وضعیت تئاتر شهرستان ها داشته است، اظهار کرد: برگزاری کارگاه های آموزشی به بهانه اردیبهشت تئاتر نشانگر آن است که سعی شده طی این سال ها این جشن از نظر آموزشی هم تاثیرگذار باشد، که این خود اقدامی مثبت است، اما به نظر من کافی نیست. اگر قرار است آموزشی صورت بگیرد، باید با راه اندازی کلاس های آموزشی تئاتر، آموزشی مستمر داشته باشیم.
وی افزود: در زمینه آموزش تئاتر در شهرستان ها پیش از این هم اقداماتی انجام گرفته است، که متاسفانه به دلیل کمبود بودجه تعطیل شده است، اما اگر بخواهیم راه درسی در آموزش تئاتر طی کنیم باید این مسیر را پیگیری کنیم. در حال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل تئاتر در کشور وجود دارد و می توان در این راه از کارشناس تئاتر استان ها استفاده کرد.

مشــاهده کامل خبر
مرضیه برومند: ما در تئاتر چه داریم که سرش دعوا کنیم؟!

مرضیه برومند: ما در تئاتر چه داریم که سرش دعوا کنیم؟!

مراسم جشن انجمن نمایشگران عروسکی شامگاه (13 اردیبهشت ماه) با حضور جمعی از علاقه مندان تئاتر عروسکی و با حضور هنرمندان عرصه تئاتر برگزار شد و در این مراسم کارگردان فیلم سینمایی «شهر موشها2» در مورد افتراق بین هنرمندان گفت:ما چه چیزی داریم که بخواهیم سرش دعوا کنیم! اول به دست بیاوریم بعد سرش دعوا کنیم.


مرضیه برومند کارگردان و دبیر جشنواره تئاتر عروسکی در سخنانی با اشاره به حواشی مراسم انجمن تئاتر کودک و نوجوان،ادامه داد: من اصلا دلم نمی‌خواهد که اتفاقاتی که دو روز پیش در اینجا افتاد دوباره رخ دهد، مهم این است که همه با هم باشیم چون هیچ جای افتراقی وجود ندارد. ما چه چیزی داریم که بخواهیم سرش دعوا کنیم! اول به دست بیاوریم بعد سرش دعوا کنیم.

ادامه مطلب را بخوانید....

مشــاهده کامل خبر

فرهاد مهندس پور: متاسفم که تئاتر خیلی احمق شده است!

تمام که آنچه در مراسم سالانه کارگردانان تئاتر گذشت

فرهاد مهندس‌پور: متاسفم که تئاتر خیلی احمق شده است!

فرهاد مهندس پور*سینماپرس: مراسم سالانه کانون کارگردانان خانه تئاتر با سخنانی از جمشید مشایخی‌،محمود دولت آبادی، اصغر فرهادی‌، محمد چرم‌شیر‌ و... و با انتقادات تئاتری‌ها از شیوه رفتاری خودشان برگزار شد. مهندس پور در این مراسم گفت: متاسفم که تئاتر خیلی احمق شده است. اهالی تئاتر نسبت به مسائل اجتماعی بی‌توجه هستند. وقتی خودمان گذشته خودمان را مطالعه نمی‌کنیم، مدیریت دولتی تئاتر آن را مطالعه می‌کند.

بر اساس این گزارش، جشن اردیبهشت تئاتر کانون کارگردانان خانه تئاتر شامگاه گذشته در خانه هنرمندان با حضور هنرمندانی همچون محمود دولت‌آبادی، عباس جوانمرد، جعفر والی، جمشید مشایخی، حسین پاکدل، اصغر فرهادی و ... برگزار شد. در این مراسم که علیرضا نادری اجرای آن را بر عهده داشت، عباس جوانمرد و حامد محمدطاهری به عنوان نخبگان غایب مورد تجلیل قرار گرفتند. و در ادامه این مراسم  از فرهاد مهندس‌پورنیز تجلیل شد.

ادامه مطلب را بخوانید...

مشــاهده کامل خبر

فراخوان کارگروه های اعضاء تشکل خیریه تئاتری های شهرکرد

مشــاهده کامل خبر

نتایج بازخوانی نخستین جشنواره تئاتر میدانی محیط زیست شهرکرد

هیات انتخاب نخستین جشنواره تئاترمیدانی محیط زیست با عنوان "زاگرس رانجات دهیم نتایج بازخوانی این جشنواره را اعلام کرد .

 به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره تئاتر محیط زیست هیات بازخوانی بخش تئاترمیدانی محیط زیست متشکل از محمد رضا سمیع ،رضا ولی پور و فرزانه بصیری 26 طرح و ایده را از بین بیش از 100 اثر ارسالی به دبیرخانه جشنواره برای ارزیابی در مرحله بازبینی معرفی کردند .

برای مشاهده آثار پذیرفته شده اینجا کلیک کنید.

مشــاهده کامل خبر

حمید سمندریان و چندصدایی شدن تئا‌تر ایران

تا پیش از حضور سمندریان، تئا‌تر ایران متکی بر نمایش‌نامه‌نویسان فرانسوی و انگلیسی‌زبان بود؛ اما حمید سمندریان صداهای تازه‌ای را وارد تئا‌تر کرد. او با ترجمه و معرفی نویسندگان آلمانی به سهم خود تئا‌تر ایران را چندصدایی کرد و همچنین سرمنشاء آموزش گروه بزرگی از کارگردانان، نمایشنامه نویسان و بازیگران تئا‌تر و سینمای ایران در بیش از پنجاه سال کار هنری بود.

بسیاری از هنرمندان مطرح ایران از شاگردان او محسوب می‌شوند؛ از این جمله می‌توان به گوهر خیراندیش، رضا کیانیان، میکاییل شهرستانی، احمد آقالو، پرویز پورحسینی، گلاب آدینه، مهدی هاشمی، مریم معترف، سوسن تسلیمی، امین تارخ و محمد رحمانیان اشاره کرد.

مشــاهده کامل خبر

مصطفی و مهین اسکویی و مکتب تئا‌تر آناهیتا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره فعالیت‌های هنری مصطفی اسکویی و اهمیت و جایگاه تئا‌تر آناهیتا در تاریخ تئا‌تر ایران همین بس که بسیاری از بزرگان و افراد سر‌شناس حوزه نمایش‌ معتقدند؛ تئا‌تر آناهایتا نقطه عطفی در تئا‌تر ایران بشمار می‌آید و می‌توان تاریخ تئا‌تر ایران را به دو  قسمت قبل و بعد از آناهیتا تقسیم کرد.مصطفی اسکویی به همراه همسرش مهین در اواخر سال ۱۳۳۶ تئا‌تر آناهیتا را پایه‌گذاری کرد.

هنرمندانی همچون؛عزت الله انتظامی، ولی شیراندامی، مهین شهابی، مهدی فتحی، رسول نجفیان، بیژن محتشم، سیروس ابراهیم‌زاده، هادی مرزبان، کاظم هژیرآزاد، حسین پناهی، بیوک میرزایی، محمود دولت‌آبادی، سعید امیرسلیمانی، فاطمه طاهری، غلامرضا بنفشه‌خواه، رضا بنفشه‌خواه و... از جمله شاگردان و پرورش یافتگان مکتب هنری تئا‌تر آناهیتا هستند.

مشــاهده کامل خبر

کتاب خواندن برای هنرمند مثل نفس کشیدن است

سرویس تئاتر هنرآنلاین// هنرمندان از جمله اقشار جامعه هستند که توجه و علاقه ویژه‌‌ای به کتاب و مطالعه دارند از این رو همزمان با هفته کتاب و مطرح شدن گسترده موضوع کتاب‌خوانی به سراغ اکبر زنجان‌پور از پیشکسوتان عرصه کارگردانی و بازیگری تئاتر رفتیم .مشروح گفت‌و گو با او را می‌خوانید.

مشــاهده کامل خبر
پیام بنیاد اکبر رادی به مناسبت هفته‌ تئاتر و ارد‌یبهشت تئاتر ایران

پیام بنیاد اکبر رادی به مناسبت هفته‌ تئاتر و ارد‌یبهشت تئاتر ایران

متن این پیام به شرح زیر است:

"در سراسر دنیا در آغاز بهار روز جهانی تئاتر در بیست و هفتم ماه مارس برگزار می‌شود و به پاس چنین روزی از هنرمندان عرصه‌ تئاتر تجلیل به عمل می‌آید و هنرهای نمایشی در آن روز، تصویر درخور و شایسته‌ای از این هنر کهن‌سال را به جامعه‌ جهانی عرضه می‌کنند.

در ایران چند سال است که آیین بزرگداشت روز جهانی تئاتر به صورت جشن اردیبهشت تئاتر ایران برگزار می‌شود. در این آیین، که خوشبختانه در تهران و شهرستان‌ها به صورت همزمان برپا می‌شود، هنرمندانِ نمایشگر شوری به پا می‌کنند و با برقراری پیوندی عمیق‌تر با مردم، هنر خود را به میان همه‌ جامعه می‌برند.

توجه به هنر نمایش، آن هم به مدت نزدیک یک ماه، بی‌گمان بسیاری از مردم و پاره‌ای از مسئولان را که شاید طی هر سال، حتی نیم‌نگاهی به هنر تئاتر و مجموعه‌ هنرهای نمایشی نداشته باشند، درگیر جلوه‌هایی از این هنر باستانی می‌کند که همچون هوایی برای نفس کشیدن در عرصه‌ فرهنگ ملی و جهانی است، امروزه از ضروریات بنیادین محسوب می‌شود. بنیاد اکبر رادی که برای حفظ میراث معنوی و فرهنگی این نمایشنامه‌نویسِ درخور کشورمان فعالیت می‌کند، اردیبهشت تئاتر ایران را به همه‌ هنرمندان و دست اندرکاران هنر نمایش شادباش می‌گوید و امیدوار است که سهم تئاتر در سبد فرهنگ اعضای هر خانواده به کوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمامی هنرآفرینان عرصه‌ نمایش، بیش از پیش افزون شود."

مشــاهده کامل خبر

اهدای مدالیوم عکاس تئاتر به سیف الله صمدیان

بنقل از روابط عمومی خانه تئاتر، همزمان با برگزاری هفته بزرگداشت روز جهانی تئاتر انجمن عکاسان خانۀ تئاتر، جشن "شب عکاس تئاتر" را یکشنبه 14 اردیبهشت ساعت 19 در سالن استاد ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار می کند.

در این مراسم ضمن نکوداشت و اهدای مدالیوم عکاس تئاتر به استاد سیف اله صمدیان، تقدیر از عکاسان تئاتر سال 92و جایزۀ ویژۀ عکاس برگزیدۀ بخش آرای مردمی نمایشگاه عکس تئاتر"نقش‌های ماندگار" اهدا خواهد شد.

همچنین نمایشگاه عکسی از آثار اعضای انجمن عکاسان خانه تئاتر با عنوان "نقش های ماندگار"به مناسبت هفته بزرگداشت روزجهانی تئاتراز7 اردیبهشت‌ درگالری"استاد غلامحسین نامی"واقع درخانه هنرمندان ایران برپا گردیده که در این نمایشگاه ۲۷ عکس درابعاد ۵۰×۷۰ سانتیمترازنمایش های اجرا شده درسال ۱۳۹۲ به نمایش درآمده است.

شرکت "برخورد نزدیک از چشم سوم" که حامی مالی هفتۀ بزرگداشت روز جهانی تئاتر می باشد ترتیبی داده تا مخاطبان با رای دادن و انتخاب یکی از آثار به نمایش درآمده در در این نمایشگاه، ضمن انتخاب عکس برگزیدۀ مردمی نمایشگاه"نقش های ماندگار"، در قرعه کشی مردمی این نمایشگاه نیز شرکت نمایند و به نفر اول انتخاب مردمی و 10 نفر از شرکت کنندگان جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

شایان ذکر است، مراسم قرعه کشی این مسابقۀ مردمی نیز در جشن "شب عکاس تئاتر" برگزار خواهد شد.

یاد آور می شود علاقمندان به بازدید از نمایشگاه عکس تئاتر"نقش های ماندگار" می‌توانند تا 14 اردیبهشت ، هر روز از ساعت 16 تا 20 با مراجعه به محل برگزاری نمایشگاه از این آثار دیدن فرمایند.

مشــاهده کامل خبر

بیانیه حسین محب اهری به مناسبت روز بازیگر

متن کامل بیانیه این بازیگر و کارگردان تئاتر که روز دوشنبه 15 اردیبهشت ماه از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مورد تجلیل قرار می‌گیرد، به شرح زیر است: "

همکاران گرامی ، دوستان بازیگر... روز بازیگر بر شما مبارک باد.

یکسال دیگر گذشت و تئاتر این گوهر بی بدیل اندیشه و احساس در همه جای این جهان خاکی ، از جمله سرزمین مادریمان ایران ، جلوه گری کرد. صحنه‌ها روشن شدند و شما بازیگران صحنه، گریستید و گریاندید، خندیدید و خنداندید. مخاطب را با ایما و اشاره و گاه با فریادی از ته دل به اندیشیدن واداشتید. خسته نباشید. که این جمله در شان بازیگری که از صحنه پایین می‌آید نیست... و هنوز که هنوز است نتوانسته ایم جمله ای یا کلمه‌ای بیابیم تا رنجی که بازیگر می‌برد و همچنین لذت و شادی او را بر صحنه پاس بداریم.

همکار عزیز، ما حرفه‌مان را که بازیگری در صحنه است انجام می‌دهیم با تمام سعی و داشته هایمان اما...

کسانی هستند که مسئولند تا امکانات به صحنه رفتن ما بازیگران و همچنین وضع معیشتی ما را سرو سامان بدهند... آیا آنان در این باره سعی و تلاش خود را کرده‌اند؟

بازیگران تئاتر این مرز و بوم، سال نو را با امید آغاز می‌کنند به این امید که مسئولان اداره تئاتر کشور نیز تغییری در اوضاع نابسامان بدهند. مشکلات سال های پیش و سال های پیشتر همچنان باقیست. نزدیک به یکسال از آمدن دولت تدبیر و امید می‌گذرد. زمانی در یک نگاه کوتاه و در یک نگاه بسیار بلند. مسئولان محترم در این زمان هم کوتاه و هم بلند چه کرده‌اند؟ آیا قدمی در راه برطرف کردن مشکلات بازیگران برداشته‌اند؟ آیا شغل و حرفه ای به نام بازیگر تئاتر پذیرفته شده است؟ آیا قرار داد تیپ بعنوان یک حق به رسمیت شناخته شده است؟ آیا در مورد تغییر کف قرارداد تیپ با توجه به تورم و گذشت سال‌ها از تصویب آن در خانه تئاتر تلاشی صورت گرفته است؟ آیا بازیگران نمایش های اجرا شده ، دستمزدشان را گرفته اند؟ آیا سالنی بر سالن های موجود اضافه شده است؟ آیا سالن های موجود ترمیم شده اند؟ آیا هر سالن شخصیت خود را پیدا کرده است؟ آیا برای فارغ التحصیلان تئاتر که هر سال وارد بازار کار تئاتر می‌شوند فکری شده است؟ آیا برای معیشت بازیگران سالخورده و ازکارافتاده و بیمار تئاتر چاره ای اندیشیده شده است؟

آیا در عزل و نصب مدیران و مسئولان تئاتر، خانه تئاتر به رایزنی دعوت شده است؟ آیا این بازیگران تئاتر هستند که مدیران و مسئولانشان را انتخاب کرده اند؟ آیا و صدها آیای دیگر که مسئولان تئاتر ما اگر چه ما انتخابشان نکرده‌ایم باید جوابگو باشند. و این انتظاری است به حق... بگذریم و در این روز بازیگر ذهنمان را آشفته نکنیم. امیدوارانه بگوئیم زمان کوتاهی از دولت امید گذشته و همچنان امیدوارانه به آینده چشم بدوزیم و در انتظار بمانیم

در انتظار گودو شاید......

مشــاهده کامل خبر

اهدای مدالیوم نوشین خانه تئاتر به حسین علیزاده

به گزارش مهر: در حالیکه قرار بود سه شنبه نهم اردیبهشت ماه انجمن آهنگسازان خانه تئاتر در قالب جشن های هفتگی بزرگداشت روز جهانی تئاتر با اهدای مدالیوم نوشین از مقام هنری استاد حسین علیزاده به عنوان هنرمند فعال موسیقی در عرصه ساخت موسیقی های تئاتر و سینما تقدیر به عمل آورد اما این ماجرا در بی سر و صداترین شکل ممکن و فقط با اعلام مجری برنامه اتفاق افتاد.

این در حالی بود که حسین علیزاده و سهراب سلیمی کارگردان تئاتر و از دوستان قدیمی این نوازنده صاحب‌نام موسیقی ایرانی راس ساعت مقرر در خانه هنرمندان و تالار استاد جلیل شهناز حضور یافته بودند.

اما بعد از اینکه مراسم با نیم ساعت تاخیر در تالار استاد جلیل شهناز آغاز شد، غیر از حضور ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر خبری از حسین علیزاده و سهراب سلیمی در سالن اجرای برنامه نبود و ابراهیم اثباتی مدیر انجمن آهنگسازان خانه تئاتر که اجرای برنامه را نیز به عهده داشت تا بخش های پایانی مراسم درباره حضور نداشتن استاد علیزاده سخنی به میان نیاورد.

مشــاهده کامل خبر

کاندیداهای دریافت جایزه بهترین بازیگران تئاتر سال 92 معرفی شدند

طی نشستی که امروز 13 اردیبهشت‌ماه با حضور کاظم هژیرآزاد، رئیس انجمن بازیگران خانه تئاتر و مسعود رحیم‌پور، مسئول دبیرخانه دائمی جشن بازیگر و اصحاب رسانه در خانه تئاتر ایران برگزار شد، اسامی 35 بازیگر زن و مرد برای دریافت جایزه بهترین بازیگران سال 92 که در یازدهمین جشن بازیگر از آنها تقدیر به عمل خواهد آمد، اعلام شد.

بر این اساس، فرهاد آئیش برای نمایش "سقراط"، گلاب آدینه برای نمایش "سه گانه اورنگ"، ویشکا آسایش "ملکه زیبایی لینین"، مجید آقاکریمی برای نمایش "سیندرلا"، نسیم ادبی برای نمایش "مرده ریگ‌"، رویا افشار برای نمایش "پوتین‌های عموبابا"، بهرام افشاری برای نمایش "هیپوفیز"، رضا بهبودی برای نمایش "سنگ‌ها در جیب‌هایش"، آتیلا پسیانی برای نمایش "باغبان مرگ"، پارسا پیروزفر برای نمایش "سنگ‌ها در جیب‌هایش"، بهناز جعفری برای نمایش "مرده ریگ‌"، مژگان خالقی برای نمایش "چکامه رستاخیز"، پیام دهکردی برای نمایش "مرد بالشی"، ریما رامین‌فر برای نمایش "اینجا کجاست"، هما روستا برای نمایش "باغ آلبالو"، حمید رحیمی برای نمایش "بیوه‌های غمگین سالارجنگ"، بهاره رهنما برای نمایش "عامدانه، قاتلانه، عاشقانه"، علی سرابی برای نمایش "مرد بالشی"، مریم سعادت برای نمایش "سه گانه اورنگ"، شهره سلطانی برای نمایش "گاهی یه تلفن به خودت بزن"، کاظم سیاحی برای نمایش "باغ آلبالو"، هوتن شکیبا برای نمایش "زمان لرزه"، میکائیل شهرستانی برای نمایش "مرگ تصادفی یک آنارشیست"، ناصر آشوری برای نمایش "بی‌سرزمین‌تر از باد"، جواد عزتی برای نمایش "شایعات"، فریدون محرابی برای نمایش "خون و گل سرخ"، محمد مختاری آزادفر برای نمایش "معرکه در معرکه"، ناهید مسلمی برای نمایش "هفت طبقه"، محمد مطهری‌پور برای نمایش "زیرزمین"، حسن معجونی برای نمایش "سالگشتگی"، ندا مقصودی برای نمایش "گاهی یه تلفن به خودت بزن"، احمد مهرانفر برای نمایش "مرد بالشی"، رویا میرعلمی برای نمایش شایعات، قربان نجفی برای نمایش "مردهای مردم"، رویا نونهالی برای نمایش "من که دا نیستم"، سی‌وپنج کاندیدای انجمن بازیگران خانه تئاتر برای دریافت جایزه بهترین بازیگران سال 92 هستند که از بین 180 نمایش اجرا شده در طول سال توسط هیات انتخاب معرفی شدند.

همچنین امسال در بخش تقدیر از گروه‌های بازیگری، چهار گروه نمایش‌های "بین خودمان باشد" به کارگردانی آروند دشت‌آرای، "پروانگی" به کارگردانی عامر مسافرآستانه، "یرما" به کارگردانی علی رفیعی و "ریچارد دوم" به کارگردانی مهدی کوشکی به عنوان کاندیداهای دریافت جایزه بهترین گروه بازیگری معرفی شدند.

به گفته مسعود رحیم‌پور امسال در بخش تجلیل از بازیگران پیشکسوت از سعید پورصمیمی و شمسی فضل‌الهی از تهران، رحیم هودی از شیراز و پری کربلایی از اصفهان تقدیر می‌شود.

گفتنی است، امسال یازدهمین جشن بازیگران خانه تئاتر، روز 20اردیبهشت‌ماه، ساعت 19 در سالن اصلی مجموعه تئاترشهر برگزار می‌شود.

مشــاهده کامل خبر

فراخوان سومین جشنواره ”تئاترشهر ”

فراخوان سومین جشنواره "تئاترشهر" سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، که مهرماه برپا می شود، منتشر شد.

به گزارش دریافتی سایت ایران تئاتر از روابط عمومی سومین جشنواره تئاترشهر، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به منظور کمک به توانمندی‌ فکری، ارج نهادن به فعالیت‌ها‌ و حمایت از گروه‌های نمایش جوان شهر تهران، سومین جشنواره "تئاترشهر" را با شعار "تهران شهر مهربانی" و با محوریت موضوعات مربوط به تعالی سبک زندگی و تقویت هویت اسلامی و ایرانی در مهرماه 93 برگزار می کند. گروه‌ها و هنرمندان شهر تهران و اعضای کانون‌های نمایش فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ و محلات شهر تهران می‌توانند با توجه به اهداف و موضوعات جشنواره در این رویداد هنری مشارکت کنند.

مشــاهده کامل خبر
نگاهی به زندگی و افکار جرج برنارد شاو

نگاهی به زندگی و افکار جرج برنارد شاو

فریده شیرژیان:

جرج برنارد شاو در 26 ژوئیه 1856 م در دوبلین(ایرلند) به دنیا آمد. مادر شاو آوازخوان و دانشجوی رشته هنر بود و پسرش را به مسائل فرهنگی، به ویژه موسیقی، نقاشی و تئاتر علاقه مند کرد.

شاو جوان ساعت ها از وقت خود را به مطالعه کتاب "سرمایه" نوشته مارکس و نتهای موسیقی اپرای تریستان و ایزولده اثر واگنر گذراند. در این زمان با ویلیام آرچر، منتقد تئاتر و مترجم نمایشنامه های ایبسن، آشنا شد و در 28 سالگی به کمک آرچر، کاری پیدا کرد که عبارت بود از بررسی کتاب برای یک روزنامه و نقد و تحلیل نمایشگاه های هنری برای روزنامه ای دیگر.

مشــاهده کامل خبر

تغییراتی اساسی در نحوه ثبت نام و پذیرش آثار ایجاد کردیم

نشست رسانه ای هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ، صبح روز یکشنبه 14 اردیبهشت در تالار امیرخانی خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش سایت ایران تئاتر دراین نشست که با حضور حسن میرزایی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سیاوش قائدی دبیر جشنواره ، کمال زارعی مسئول دبیرخانه تئاتر دانشگاهی ، یوسف باپیری معاون هنری جشنواره ، صالح گورایی مدیر هنری جشنواره و امیر پاسنگی مدیر روابط عمومی جشنواره و برخی از اصحاب رسانه برگزار شد ، سیاوش قائدی، دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، در ابتدا با بیان اینکه این دوره ازجشنواره از ابتدای شهریور ماه سال 1392 آغاز به کار کرده است ، خاطر نشان کرد:  فرخوان جشنواره نیز بطور رسمی در تاریخ نهم مهرماه در 8 بخش صحنه ای دانشجویان رشته تئاتر و بخش صحنه ای دانشجویان سایر رشته ها، بخش تجربه های اجرا ، بخش مدرسان دانشگاه ها، بخش بین الملل، نمایش های رادیویی، مسابقه نمایشنامه نویسی اکبر رادی و بخش مسابقه پژوهش ناظرزاده کرمانی اعلام شد.

مشــاهده کامل خبر

گزارش درآمدها و تصویر صورتجلسه شب پایانی اجراهای نمایش خیریه کمدی اکتشافات

تشکل خیریه تئاتری های شهرکرد حامی بیماری های خاص (کودکان سرطانی):گزارش درآمدها و تصویر صورتجلسه شب پایانی اجراهای نمایش خیریه کمدی اکتشافات نوشته جناب آقای امید طاهری و کارگردانی آقای کاظم حیدری چالش تری 

صفحه 1: (در ادامه) پایان آخرین اجرا مورخ 12/ اردیبهشت ماه/ 1393 در محل دفتر انجمن نمایش شهرکرد واقع در تالار امیرکبیر

با آرزوی سلامتی و توفیق الهی برای کودکان عزیز سرطانی، ریز مبالغ و درآمدهای این نمایش به تصویر ذیل اعلام و در حضور تمامی اعضای گروه اجرایی جمع بندی گردید و طبق اعلام قبلی تمامی درآمدها اعم از نقدی و غیر نقدی با افتخار به کودکان سرطانی اهدا خواهد شد.

صفحه2: (ادامه صفحه 1، امضاء تمامی اعضا)

مشــاهده کامل خبر

هدایت به بالای صفحه